Lněná semínka jsou malinká, přesto jsou pokladnicí vitamínů, živin a dalších zdraví prospěšných látek. Při pravidelné konzumaci jsou lékem na mnoho neduhů, přitom působí i na psychiku a zlepšují náladu. Jaké účinky mají tato blahodárná zlatavá nebo hnědá semínka a s čím si snadno poradí?
Superpotravina za pár korun
Plochá a malá lněná semínka mají zlatou nebo hnědou barvu, prodávají se v supermarketu, v lékárně nebo ve specializovaných prodejnách. Účinky lněných semínek jsou známé už od 6. století před naším letopočtem, kdy se používala v oblasti Středomoří pro vysoký obsah vlákniny, která napomáhá harmonizaci glukózy a cholesterolu v krvi. Semínka jsou zásobárnou omega-3 a -6 mastných kyselin, k tomu obsahují minerály, zejména vápník, hořčík, fosfor, měď nebo zinek. Současně jsou zdrojem vitamínů C, skupiny B (B1, B5, B6 a B9) a E.
Semínka, mouka i olej
Lněná semínka se prodávají sušená, ale též ve formě namleté mouky nebo vylisovaného oleje. Čerstvě namletá se používají k přípravě infuze, přičemž stačí nasypat dvě lžičky do hrnečku a zalít horkou vodou. Po 15 minutách se může užívat, ideálně se pije každé ráno a navečer. Lněný nálev je vhodný při chrapotu a suchém kašli, protože obsahuje slizové látky, současně mají semínka protizánětlivé účinky, mírní bolest nebo škrábání v krku. Pro zvýšení účinků se mohou přidat až dvě lžíce mletých semínek a nálev osladit ovocným sirupem nebo medem.
Při zánětech střev, zácpě, refluxu i hemoroidech
Lék na bolesti břicha nebo při zánětech střev? Lněná semínka jsou účinným prostředkem při zánětlivém onemocnění střev nebo při narušení střevní sliznice. Jsou vhodná při žaludečních vředech a účinně působí při refluxu. Lněná semínka pomohou též při hemoroidech, protože zvlhčují střevní sliznici i fekální hmotu, čímž zlepšují průchod ve střevech. Vysoký obsah vlákniny zasytí na delší dobu, proto jsou lněná semínka ideální při dietě. Lněný nálev je nadto výtečný na vlasy, protože posiluje cibulky a hydratuje suchou vlasovou pokožku.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-flaxseeds