Škrob se získává uvařením rostlinných škrobů ve vodě a využívá se již dlouhá léta. Hodí se především ke konzervaci ložního prádla, záclon nebo ubrusů, které chrání před množením bakterií. V minulosti se používal také na spodní prádlo a svršky.
Užitečný v různých sférách
Škrob je už je velmi dlouho nepostradatelným produktem v mnoha domácnostech. Kromě toho se používá také v kosmetice, zdravotnictví, papírovém průmyslu, farmaceutickém průmyslu, a dokonce i ve slévárnách. V minulosti se používal v mnohem větším měřítku než dnes. Škrobený materiál je odolný vůči prachu a vlhkosti, díky čemuž je inhibován vývoj jakýchkoli mikroorganismů, které se časem množí na povrchu tkanin.
Nejoblíbenějším a zároveň jedním z nejjednodušších způsobů použití škrobu je namočit čerstvě vypranou látku do roztoku. Ložní prádlo, záclony nebo ubrus vyjměte z pračky a ihned je vložte do nádoby se škrobem. Po namočení stačí vše vložit zpět do pračky a odstřeďovat při nízkých otáčkách.
Jaký škrob použít
Na ubrusy, tylové a šifonové závěsy můžete použít klasický bramborový škrob. Pokud jde o čistou tylovou látku, někteří doporučují cukrový škrob. Vyrobíte si jej kombinací vody s cukrem v poměru jedna polévková lžíce vody na jednu polévkovou lžíci cukru. Tuto směs trochu povařte, aby se cukr rozpustil, a můžete aplikovat. Pro snadné používání si můžete doma připravit domácí škrobový sprej.
Škrob ve formě spreje využijete hlavně při žehlení tkanin a oděvů. K tomuto účelu se doporučuje použít jako hlavní složku kukuřičný škrob. Tři čajové lžičky kukuřičného škrobu přidejte do dvou sklenic vlažné vody. Pamatujte, že voda nesmí být příliš horká, protože pak by směs příliš zhoustla. Celý roztok důkladně promíchejte, dokud se škrob nerozpustí. Následně už jen přelijte do láhve s rozprašovačem a můžete používat.
Zdroj: https://www.howtocleanstuff.net/getting-to-know-laundry-starch/