Zdraví

Ředkvičky osvěží, výborné jsou ve formě šťávy

Chléb s máslem na jaře nesmíte ochudit o chutné a příjemně štiplavé ředkvičky. Jde o poměrně podceňovanou zeleninu, ale rozhodně byste na ni neměli zapomínat, protože má příznivý vliv na zdraví. Snižuje krevní tlak, podporuje činnost jater, ledvin i střev. Letos je nejlepší čas, abyste vyzkoušeli ředkvičky úplně novým způsobem, a to ve formě šťávy.

Co ředkvičky obsahují a jak je konzumovat?

Ředkvičky jsou skutečnou pokladnicí vitamínů a minerálů. Najdeme v nich vitamíny skupiny B, C a K, draslík, vápník, hořčík, železo, zinek, fosfor, měď, mangan, síru a sodík. Kromě toho mají velmi málo kalorií a nízký glykemický index. Z tohoto důvodu jsou skvělou možností pro křupavou svačinku, protože půl šálku ředkviček obsahuje jen 12 kalorií a minimum tuku.

Doporučený článek:  Dlouhé nehty jsou skrytou hrozbou pro zdraví. Málokterá žena se o ně dobře stará

Červené ředkvičky s bílou dužinou, které konzumujeme nejčastěji, bychom měli nejlépe jíst syrové nebo případně nakládané. Díky tomu si zachovají svou charakteristikou pikantní chuť. Jíst ale můžete i listy, které se skvěle hodí do salátů a polévek. Stejně můžete využít také květy. V posledních letech jste se mohli setkat i s jinými odrůdami ředkviček, např. s bílými, fialovými nebo žlutými. Všechny byste měli konzumovat stejným způsobem.

Zdroj obrázku: Freepik

Šťáva z čerstvých ředkviček posílí vaše zdraví

Předtím, než začnete konzumovat tuto zeleninu a připravovat z ní pokrmy, byste měli něco vědět. Konzumace velkého množství ředkviček může podráždit trávicí trakt a způsobit plynatost a křeče. Rozhodně byste to s nimi proto neměli přehánět. Zdravé množství vám ale neublíží. Šťáva z ředkviček má pozitivní vliv na činnost trávicího systému a může fungovat jako prevence žaludečních vředů.

Doporučený článek:  Na parazity v těle ukazuje několik příznaků

Šťávu připravíte velmi jednoduše. Ředkvičky omyjte a nakrájejte na menší kousky. Vložte do odšťavňovače. Tekutinu přelijte přes cedník a vložte do lednice. Můžete dochutit i trochou mořské soli. Při výrobě šťávy můžete přidat jablka, hrušky nebo řapíkatý celer. Konečnou směs vylepšete podle potřeby citronovou šťávou a medem, aby vám více chutnala.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-radish, https://www.healthline.com/health/food-nutrition/the-benefits-of-radishes, https://www.britannica.com/plant/radish, https://www.healthline.com/health/food-nutrition/the-benefits-of-radishes, https://www.redonline.co.uk/food/recipes/a500959/radish-juice/