Plody goji se do Evropy dostaly z Asie. Právě tam se již řadu let používají v lidovém léčitelství. Jsou považovány za ovoce, které dokáže například bojovat s nadbytečnými kilogramy.
Jak goji prospívá?
Plody goji jsou zdrojem železa, zinku, mědi a vápníku a obsahují vitamíny A, C a E a také vitamíny B1, B2 a B6. Kromě toho mají vysoký obsah bílkovin a vlákniny. Konzumace plodů goji může mimo jiné pozitivně ovlivnit váš zrak. To vše díky betakarotenu, který obsahují. Navíc blahodárně působí na kůži a zdraví a sílu kostí. Pravidelná konzumace plodů goji podporuje také imunitní systém, a dokonce se věří, že by plody mohly mít protirakovinné vlastnosti. Goji dokáže regulovat kolísání hladiny cukru v krvi a také snižovat hladinu cholesterolu. Ke všemu navíc i zlepšuje koncentraci, usnadňuje usínání a zklidňuje.

Jak goji použít?
Bez ohledu na to, zda zvolíme kustovnici sušenou, nebo čerstvou, dodáme tělu podobnou dávku velmi nutričně bohatých látek. Častěji se setkáme s plody sušenými, ale to vůbec nevadí, i ty mají skvělé účinky pro naše tělo.
Kdy není goji zcela vhodné?
I když mají plody goji zdraví prospěšné vlastnosti, ne každý po nich může sáhnout. Především užívání některých léků může být kontraindikací konzumace plodů goji. Tyto plody nelze kombinovat s léky na cukrovku a léky, které ředí krev a snižují krevní tlak. Konzumaci plodů goji je nejlepší konzultovat se svým lékařem.
Plody goji se také nedoporučují lidem, u kterých se po konzumaci bobulí objeví alergické reakce. Vzhledem k tomu, že neexistuje dostatek výzkumů, které by prokázaly, že bobule goji jsou během těhotenství bezpečné, měly by se jim vyhnout také nastávající maminky. Z hlediska nutriční hodnoty lze plody goji nahradit jahodami, zeleným čajem, šťávou z granátového jablka, nebo i dalšími tmavě zelenými plody ovoce či zeleniny.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/goji-berry