V minulosti nechyběl ořešák v žádné zahradě. Naše babičky moc dobře věděly, proč u domku musí minimálně jeden být. Poskytoval stín v úporných vedrech a často byla pod ním lavička pro posezení, na podzim přinášel bohatou úrodu ořechů, které pak končily v připravovaných bábovkách nebo ve vánočním cukroví. Využívaly se však také slupky, listy nebo kůra v rámci lidového léčitelství. Pro všechny tyto důvody se vyplatí mít takový strom na zahradě i dnes. Jak jej zasadit a jaké jsou ideální podmínky pro jeho pěstování?
Ořešák ze zahradnické školky
Nejsnazší variantou je vyhledat nejbližší zahradnické centrum nebo zahradnickou školku a zakoupit sazenici ořešáku. Ideální doba pro zasazení je podzim, asi do poloviny října, kdy půda ještě není promrzlá. Poté se musí stromek zakrýt, aby mu neublížily mrazy. Kromě podzimního termínu je možné zvolit i jarní, kdy poleví zmrzlá půda. Stromek pak potřebuje pravidelnou závlahu, aby se mohl uchytit.
Ideální podmínky pro pěstování
Ořešák je známý jako solitér, může se rozrůst do obřích rozměrů a má rozsáhlý kořenový systém. Půda by měla být pro zasazení dostatečně humózní. A kam ořešák zasadit? Hodí se slunná stanoviště i polostín, výhodou je ochrana před větrem. Sazenice se usazuje do půl metru hluboké díry o průměru asi 70 centimetrů, aby se do ní vešel celý kořenový bal. Následně se přidává kompost pro dodání živin a usazuje se samotná rostlina.
Ořešák z plodu? Pozor na vlhkost!
Méně častou metodou vypěstování vlastního stromku je přímo z plodu, z ořechu. Je nutné vybrat kus bez jakéhokoliv porušení a zasadit jej asi do 10centimetrové hloubky do nepříliš vlhké půdy. Vlhkost by mohla veškeré snahy o vlastní sazenici zhatit. Doporučuje se zasadit více plodů, po vyklíčení a zesílení sazenic je nutné je přesadit hned v prvních letech, protože stromy by měly být od sebe vzdálené asi na 10 metrů a později by mohly mít s aklimatizací v jiném prostředí potíže.
Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/walnut-tree