Zahradníci mají jasno, plevel na zahradu a záhony nepatří. Mezi plevelné rostliny se často řadí kopřivy, řebříček nebo pampelišky, které jsou považovány za nepřátele kvůli dlouhým a silným kořenům. Všechny tři rostliny jsou však významnými bylinkami, které obsahují biologicky aktivní látky. Léčivky dokážou pomoci s mnoha neduhy, je tedy namístě je využít čerstvé, v nálevech nebo na přípravu sirupů pro zdraví. Jak tyto tři nejčastější rostliny zahrad používat?
Čerstvé kopřivy do nádivky i na nálevy
O použití kopřivy ve stravě se nejčastěji hovoří před Velikonocemi, protože se často přidává do tradiční nádivky. Jarní kopřiva obsahuje vitamíny, antioxidanty, třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy, fytosteroly nebo minerální látky. Její použití je možné zevně ve formě oplachu na vlasy, ale také vnitřně pro snížení krevního tlaku, hladiny cholesterolu nebo močoviny v krvi, při léčbě cukrovky, pro léčbu zánětů nebo pro úlevu od bolesti a pro vyloučení toxinů z těla. Konzumovat se může kopřiva čerstvá i sušená, přidat ji lze do salátů, jídel k těstovinám a do míchaných vajíček nebo do čerstvě připravovaných smoothie. Před konzumací by se měla spařit vroucí vodou.

Řebříček na odřeniny i pro lepší trávení
Řebříček obecný získal své latinské jméno Achillea millefolium po Achillovi, který si podle mýtů bylinkou ošetřoval rány utržené v bojích během trojské války. Bylinka s hustými bílými kvítky je vysoká asi 80 centimetrů a kromě ošetření odřenin a podráždění na kůži se hodí pro zmírnění urogenitálních infekcí. Je pokladnicí organických kyselin, silic, tříslovin, flavonoidů a minerálních látek, má antibakteriální a protiplísňové účinky. Tinktury a výluhy ze 30 gramů bylinky a horké vody se používají při zánětech žaludku a střev, při žaludečních vředech a pro zvýšení sekrece žluči, při nemocech jater nebo při potížích s nervovou soustavou. Doporučují se při revmatu nebo při atopické dermatitidě.
Žluté květy na talíři jako zázrak pro diabetiky
Květy pampelišek sbírají v jarních měsících hospodyňky pro přípravu sirupů nebo pampeliškového medu. Žluté krásky by však měly zajímat také diabetiky, protože obsahují inulin, který prodlužuje a zpomaluje vstřebávání cukru a snižuje glykemický index zkonzumované potravy. Kromě květů se používají z pampelišky také listy a kořen, protože pomáhají odplavovat toxiny z těla a odvádí přebytečnou vodu. Pampeliška se hodí při léčbě dny i při onemocněních ledvin. Bylinka zrychluje metabolismus a je vyhledávaná při redukčních dietách. Rostlina se může konzumovat čerstvá, stonky jsou však hořké. Z květů se vyrábí kromě medu a sirupu také víno.
Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/herbs/edible-medicinal-weeds/