Zdraví

Následkům kousnutí klíštětem lze předejít prevencí a včasným vytažením z pokožky

Klíšťata jsou nejvíce vidět v lesích nebo loukách, ale snadno se s nimi setkáte také ve městě. Proto je potřeba se zejména od března do listopadu chránit, a to nejen když půjdete do přírody. Po každé vycházce byste se měli prohlédnout, protože kousnutí klíštětem nemusíte vůbec cítit. Jak se tohoto parazita jednoduše zbavit?

Klíšťata mohou zaútočit kdykoliv

Jestliže milujete procházky v lese, rozhodně byste také měli vědět, jak se proti klíšťatům chránit. Je totiž nutné vědět, jak se správně obléknout, ale také si můžete doma vyrobit repelenty, které vás účinné ochrání. Nejčastěji se s klíšťaty sice setkáme v lesích nebo na loukách, ale připraveni si ho vytáhnout musíte být kdekoliv.

Doporučený článek:  Superpotravina za pár korun, ale s mimořádnými vlastnostmi: lněná semínka zharmonizují celé tělo

Klíšťata mají ráda teplo, takže je potkáte hlavně na jaře nebo v létě. Jsou připravena dokonce na déšť a nebojí se zaútočit ani v horších povětrnostních podmínkách. Klíšťata mohou přenášet mnoho nebezpečných nemocí, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Ročně se tyto nemoci objeví u několika tisícovek lidí. Skutečný počet ale může být mnohem vyšší.

Zdroj obrázku: Pixabay

Klíště nikdy z kůže nevykrucujte

Proto si dávejte pozor, abyste klíště včas zachytili a nepodceňovali jeho odstranění. Pravidelně se prohlížejte, protože jedině tak si ho všimnete hned. Boreliózu lze vyléčit pomocí antibiotik, ale čím dříve se na ni přijde, tím samozřejmě lépe. K odstranění klíštěte můžete použít například pinzetu, poté se vám bude hodit líh nebo peroxid vodíku. Dezinfekce je v tomto případě velmi důležitá.

Doporučený článek:  Nenechte opar vyhrát. Domácí léky ho zastaví hned na začátku a předejdou bolesti

Při vytahování musíte klíště uchopit těsně u pokožky – tím ho nerozmáčknete ani se do vašeho těla nedostanou žádné tekutiny. Klíště nikdy nevytahujte pouze prsty a vždy mějte na rukou rukavice. Rozhodně se nedoporučuje klíště vykrucovat, protože tím může kousek jeho těla v kůži zůstat. Poté už jen sledujte místo kousnutí a v případě zarudnutí navštivte lékaře, abyste měli jistotu, že jste zdraví.

Zdroj: https://web.uri.edu/tickencounter/how-to-remove-a-tick/, https://www.cdc.gov/lyme/index.html, https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://www.britannica.com/animal/tick