Švestka maďarská pochází paradoxně z Malé Asie, ale do Evropy se dostala přes Maďarsko. Proto také získala svůj název. Má vejčité vřetenové plody, které v sobě spojují fialovou a námořnicky modrou barvu. Dužina může být od zelenožluté až po oranžovou podle toho, kde se stromy pěstují. Budete se divit, ale obsahují větší množství antioxidantů než borůvky. Co nabízí našemu zdraví?
Vlastnosti maďarských švestek
Švestky jsou bohaté na vlákninu a sorbitol. To je cukr, který lidské tělo netráví. Čerstvé i sušené švestky mají velmi příznivý vliv na střevní peristaltiku a pomáhají proti stresu. Obsahují vitamíny A, C, E, K a vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B9). Navíc obsahují také draslík, fosfor, vápník, měď, mangan, zinek, železo a aminokyseliny.
Švestky podporují činnost jater a pomáhají pacientům s léčbou stagnace, cirhózy, tvrdnutí, zvětšení nebo dehydratace jater. Stejně tak vám pomohou při trávení tučného a těžkého jídla. Fungují jako rozpouštědlo a štěpí tuky i bílkoviny. Zlepšují celkově metabolismus těla a při trávení napomáhají k lepšímu vstřebávání minerálů do těla.
Pamatujte, že švestky nejsou pro každého
Stejně jako mnoho jiných druhů ovoce a zeleniny ani švestky nejsou vhodné pro každého. Lidé, kteří mají zánět trávicího traktu, by si je měli odpustit. Vysoký obsah kyseliny šťavelové bude tělu odebírat vápník. To je důležité pro jedince s ledvinovými nemocemi. Oxaláty se mohou v ledvinách hromadit a způsobit ledvinové kameny.
Jestli do těchto skupin nepatříte, nemusíte se jejich konzumace obávat. Úžasně chutnají čerstvé, sušené i tepelně zpracované. Připravit si z nich můžete domácí marmeládu nebo zavařeninu, které budou vynikající i uprostřed zimy, kdy budete vitamíny potřebovat nejvíce. Existuje ale mnoho způsobů, jak můžete švestky konzumovat. Zjistěte, jak vám chutnají nejvíce, a nezapomeňte je přidat do svého jídelníčku.
Zdroj: https://easyladys.com/en/issues/8472