Zdraví

Lněný olej patří na jídelníček pravidelně. Působí blahodárně na pokožku a oběhový systém

Lněný olej není žádnou novinkou, známe ho již dlouhou dobu a je rozhodně prospěšný pro lidské zdraví. Sloučeniny v oleji napomáhají například oběhovému systému. Dokonce lněný olej působí na pokožku mnohem lépe než kdejaký komerční produkt ve formě předraženého krému.

Výběr oleje

Lněný olej vždy vybírejte pouze ten, který byl lisovaný za studena. A jelikož neprošel tepelnou úpravou, je vhodné, tedy přímo nutné, abyste jej skladovali v tmavé lahvi v lednici. Je ideální k zelenině – do salátů, na brambory, na těstoviny, ale nedoporučuje se na něm smažit. Vždy kupujte olej v malých lahvích, protože nevydrží dlouho. Kazí se a může způsobit bolesti břicha. Pokud je hořký, vyhoďte ho. Znamená to, že se olej zkazil.

Doporučený článek:  Ve vyšším věku se vyplatí jídelníček obohatit o prospěšné druhy koření

Omega-3

Lněný olej má větší podíl nenasycených mastných kyselin než samotné lněné semínko. Je to tím, že pokud sníme semínko, nerozžvýkáme ho dostatečně. Jak ho přijmeme, tak ho tělo vyloučí. Proto bude ideální investovat do oleje, ze kterého si tělo vezme více.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč stojí za to si lněný olej dopřát

Pokud trpíte na zácpu, olej vám pomůže. Neobsahuje sice vlákninu jako běžná semínka, ale způsobí změkčení stolice. Nezapomínejte, že pokud se snažíte změkčit stolici, je třeba také pořádně pít, bez dostatečného příjmu tekutin to nikdy nepůjde. Stolice by byla tvrdá, suchá a vyprázdnění by bylo nepříjemné. Stačí, když si denně dopřejete jednu lžíci lněného oleje.

Doporučený článek:  Hormony ovlivňují vzhled více, než se zdá. Stav pokožky vše prozradí

Zmírňuje zánět

Díky omega-3 kyselinám má lněný olej protizánětlivé účinky. Již dřívější studie potvrdily, že tento olej dokáže potlačit C-reaktivní protein, který je hlavním ukazatelem zánětlivých markerů v těle.

Pomáhá při ateroskleróze

Při takovém zánětlivém onemocnění se doporučuje jíst lněný olej po jedné polévkové lžíci ráno a večer. Vždy při jídle. A to přibližně jeden měsíc. Již po této krátké době byste měli cítit úlevu od bolestí. Poté doporučujeme měsíc vynechat a léčbu opět nasadit. A pokud pečujete o staršího člověka, který většinu času proleží, jistě jste si všimli, že se u něj začínají objevovat proleženiny. Doporučujeme postižená místa preventivně promazávat právě lněným olejem.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/flaxseed-oil-benefits#TOC_TITLE_HDR_3