Kopřiva je nám všem dobře známá, pravděpodobně každý s ní měl bolestivý kontakt. Navzdory takovým nepříjemným vzpomínkám stojí za to podívat se na ni laskavějším okem, zvláště když chceme podpořit zdraví svého těla. Z kopřivy si můžete připravit šťávu, která dokonale čistí krev, pomáhá udržovat pokožku a vlasy mladé a také pomáhá při anémii.
Co všechno nám nabízí kopřiva
Kopřiva není jen obyčejný plevel, který roste prakticky na každém místě, v lesích, parcích, na pozemcích, v příkopech. Je pravda, že sušené listy se používají pro přípravu čajů, ale mladé listové výhonky, které jsou v květnu v plné kráse a ještě neměly čas kvést, mohou být základem pro přípravu šťávy. A výhody pití takové šťávy jsou nesčetné.
Dokáže pomoci s chudokrevností, s problémy s močovým měchýřem, s akné, lupy, vypadáváním vlasů, vředy, žaludečními problémy, střevními onemocněními a detoxikací. Za svou sílu vděčí přítomnosti mnoha cenných složek pro zdraví, mezi něž patří minerální soli, železo, vápník, vitamíny K, C, A a vitamíny skupiny B. Kopřiva dále obsahuje flavonoidy, třísloviny a fytosteroly.
Můžete si ji připravit i sami
Kopřiva se může sbírat kdykoli a můžete si z ní připravit šťávu. Samozřejmě místo, na kterém budeme sbírat tuto cennou surovinu, je velmi důležité. Musí být z čistého prostředí, které se nachází mimo průmyslové závody nebo rušné cesty. Nejlepší vlastnosti mají mladé výhonky, které ještě nekvetly. Ideální doba pro sklizeň je duben a květen. V červnu se již objevuje květenství.
Recept pro přípravu šťávy je velmi jednoduchý. Kilogram umytých kopřivových výhonků nakrájejte a poté vložte do odšťavňovače. Pokud nemáte odšťavňovač, můžete ji vložit i do mixéru, ale následně ji musíte přefiltrovat přes gázu. Takto připravenou šťávu nalijte do láhve z tmavého skla a vložte do chladničky. Nepřehánějte to s jejím množstvím, denní dávka by neměla přesáhnout 20 ml. Pokud vám nevyhovuje její chuť, můžete zkusit přidat nějaké ovoce.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-nettle-leaf#1