Zajímavosti

Komáry přitahuje vydechovaný oxid uhličitý, cítí ho na desítky metrů daleko

S létem přichází kromě pohody a opalování u vody také období nepříjemného a otravného bzučení komárů. Často nám komáři poletují kousek od uší. Proč tomu tak je? Vědci z Arizonské univerzity se této otázce věnovali a přišli se zajímavým zjištěním. Pojďme odhalit tajemství komárů.

Kolik druhů a rodů komárů existuje?

Vědci při pečlivém zkoumání komárů odhalili na 40 rodů a až 3500 druhů tohoto hmyzu. Samičky komárů se výrazně liší od samců. Samci obvykle lidi ignorují a živí se nektarem z květin a rostlin. Takže jsou pro lidi opravdu neškodní. Oproti samičkám, které mají za úkol rozšiřování rodu komárů. Nasávají krev teplokrevných zvířat, tedy i člověka. Pro správný vývoj vajec komárů ve vaječnících samičky je zapotřebí dodávat kvalitní krevní bílkovinu.

Doporučený článek:  Tato psí plemena jsou spokojená na gauči, svého páníčka nechají lenošit
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se komáři k dostanou k oběti?

Samice jsou schopny vycítit oxid uhličitý své potencionální oběti na desítky metrů daleko. Nejlákavější je tedy pro samice lidská tvář, jelikož právě nosem a ústy vydechujeme pro ně tak přitažlivý oxid uhličitý. Není tedy divu, že se komáři nachází nejčastěji v oblasti naší hlavy. Podle vědců z Arizonské univerzity mohou důležitou roli hrát také faktory, jako je genetika člověka, a dokonce i jeho strava.

Proč to otravné bzučení?

Charakteristický bzučivý zvuk vydávají křídla komára. Během letu totiž komár mává křídly asi 500× za sekundu. Proto tedy komár v letu produkuje zvuky s frekvencí 450 až 500 Hz, které jsou lidskému uchu tak nepříjemné. Bzučení také komáří samci využívají k nalezení samičky. Zvuky samčích křídel mají vyšší frekvenci než zvuky komářích samic. Také se zvukem křídel provedli vědci pokus. Do nádoby plné komářích samců pouštěli zvuk imitující zvuky křídel komářích samic a opravdu se komáři houfně pohybovali ve směru tohoto zvuku.

Zdroj: https://www.livescience.com/why-mosquitoes-buzz-near-ear.html