Vyfouknout, zatáhnout a vyfotit. Lidé jsou ochotní pro fotku, kde budou vypadat štíhlejší, udělat různé věci. Velmi oblíbené je takzvané zatahování břicha, kdy se aktivuje horní část břišních svalů a drží se v tomto staženém stavu po delší dobu. Někteří se nebojí sáhnout i po různých stahovacích pásech nebo obvazech nehledě na vážné zdravotní následky. Proč je toto chování rizikové a komu hrozí syndrom přesýpacích hodin?
Štíhlejší za všech okolností
Proč lidé nepřirozeně zatahují břicho? Pumpování nebo zatahování břicha provádí lidé s cílem vypadat lépe. Právě estetická stránka hraje hlavní roli, když je nutné vypadat v určité chvíli lépe, typicky při fotografování nebo při pózování, ale též při různých dalších příležitostech, kdy chtějí dát dotyční najevo, že vypadají dobře. Oproti běžné kontrakci břicha, ke které dochází při výdechu, toto nepřirozené zatahování břišních svalů způsobuje mnoho obtíží, hrozí inkontinence i zvýšená dušnost.
Bolest v krku nebo ramenou? Bohužel!
Jak odlišit bezpečné zatahování břicha od nebezpečného, které ovlivňuje zdravotní stav? Při ojedinělém zatažení břicha se samozřejmě nic neděje. Někteří jedinci ale zatahují břicho pravidelně nebo se jej snaží stáhnout pomocí pásu či jiného prostředku a tento stav může mít následky. V takovém případě hrozí bolesti břicha, trávicí obtíže, ale také bolesti v oblasti krku, ramen nebo v zádech. Může dojít i k oslabení svalů pánevního dna a následným potížím s inkontinencí.
Syndrom přesýpacích hodin hrozí mladým ženám
Nejčastěji trápí vzhled ženy, které se snaží zatahovat břicho a vypadat lépe a svůdněji. Z toho důvodu syndrom přesýpacích hodin postihuje zejména mladé ženy, u kterých dochází ke stavu, kdy jsou svaly v horní části hypertonické, zatímco v dolní ochablé. Při tomto stavu je dobré vyhledat fyzioterapeuta, který pomůže s nácvikem bráničního dýchání i s posílením břišních svalů tak, aby se břicho dostalo do původního stavu a posílilo se jako celek.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/hourglass-syndrome