Bez ranní kávy si mnozí neumí představit svůj den. Je to jeden z nejpříjemnějších okamžiků po ránu. Podle výzkumu ale káva není vhodná pro některé skupiny lidí. Pití kávy má spoustu pozitivních účinků. Mezi nejznámější patří například snížení rizika rakoviny prostaty a zvýšení tlaku při hypotenzi. Dokonce káva pomáhá i při hubnutí. Výzkumy ale ukázaly, že káva může mít na některé z nás negativní vliv. Odborníci sestavili seznam lidí, kteří by tento nápoj pít neměli.
Kdo by neměl pít kávu
Lidé, kteří se potýkají se syndromem dráždivého tračníku. Kofein obsažený v tomto nápoji může potrápit skupinu lidí, kteří trpní IBS, protože ovlivňuje výskyt průjmu. Odborníci na výživu lidem s tímto problémem doporučují vyhnout se obecně nápojům s obsahem kofeinu. Kofein, jak známo, zvyšuje tlak, a to především v očních bulvách. Proto lidé, kteří se potýkají s glaukomem, by se kávě také měli vyhýbat.
Pokud někdo trpí na hyperaktivní močový měchýř, měl by zbystřit. V kombinaci s kávou se totiž zvyšuje frekvence močení, a to zejména u lidí, kteří kávu nekonzumují pravidelně.
Konzumace kávy a dalších nápojů obsahujících kofein může potrápit i lidi, kteří trpí na srdeční onemocnění, například arytmii. Kofein nezvyšuje tlak jen v očních bulvách, ale i krevní tlak a srdeční frekvenci. Pokud trpíte těmito problémy, je namístě poradit se se svým lékařem o konzumaci kávy.
Káva a těhotenství
Co se týká těhotných žen, je vhodné, aby se vyhnuly nadměrné konzumaci tohoto nápoje. Pokud patříte mezi příznivce kávy a neumíte si představit devět měsíců bez tohoto nápoje, nezoufejte. Lékaři se shodli v tom, že by těhotné ženy měly omezit kofein na 200 miligramů denně, což odpovídá zhruba jednomu šálku kávy. Kofein může vyvolat i předčasný porod a ovlivnit hmotnost novorozence. Je proto vhodné vše konzultovat se svým lékařem. Konzumace kávy záleží na celkovém zdravotním stavu budoucí maminky a miminka. Káva se příliš nedoporučuje ani během kojení. Pití kávy může způsobit dehydrataci. Stejně tak by lidé, kteří trpí nespavostí nebo jinými poruchami spánku, neměli konzumovat nápoje s obsahem kofeinu.
Zdroj: https://www.studiomefitness.com/blog/2017/09/coffee-drink-avoid