Ruce jsou vizitkou každého člověka, o to více je nutné o ně dbát. I přes péči se však mohou objevit na nehtech nevzhledné bílé skvrny. O čem vypovídají? Nejčastěji se jedná o nedostatek vitamínů a minerálů, ale může jít i o důsledek nehody nebo se objeví bílé fleky po neodborné aplikaci gelových či hybridních nehtů. Co značí a jak bílým rýhám předcházet správnou péčí?
Tečky, proužky nebo rýhy
Choroba nehtů, která se vyznačuje vyblednutím nebo bílým zabarvením, se nazývá leukonychie. Patří mezi nejčastější onemocnění a souvisí s narušenou keratinizací nehtových plotének, které se zcela nebo částečně zabarvují do běla. Skvrny mohou mít různý tvar, může se jednat o drobné tečky, větší fleky, ale také proužky nebo příčné rýhy. Primárním důvodem pro jejich vznik je nedostatek vitamínů a minerálů, kterých se tělu nedostává, a prvotními projevy je právě toto zabarvení.

Nevyvážená strava a nedostatek vitamínu B
Pevné a lesklé nehty potřebují vitamíny B, C a E, z minerálů pak zinek, železo nebo vápník. U vitamínů hraje důležitou roli vitamín B7, biotin, který je zodpovědný za pevnost a pružnost. Při nedostatku těchto významných živin jsou nehty oslabené a dochází ke vzniku skvrn. Doplnit vitamíny je možné pomocí doplňků stravy i změnou jídelníčku. Nehtové ploténky se mohou oslabit také gelovými nehty, které ovlivňují strukturu lůžka.
Vlivem plísňových nebo jiných onemocnění
Bílé rýhy nebo čáry mohou zůstávat i po odrůstání nehtů, v tom případě se může jednat o onemocnění typu Muehrckeho linie. Obdobně může dojít k opakované nákaze plísňovými onemocněními, které způsobují bělání nehtů. Bílé fleky mohou být známkami závažnějších chorob souvisejících s chudokrevností, se zánětem jater nebo se srdečními potížemi. Při dlouhotrvajících obtížích je namístě vyhledat lékařskou pomoc, v ostatních případech se doporučuje provádět regenerační kúru a doplnit potřebné vitamíny a minerály.
Zdroj: https://dermnetnz.org/topics/white-nail