Studenti na japonských školách musí dodržovat pravidla, která by byla pro evropské studenty nepřijatelná. Na některých z nich si dívky nemohou vlasy svázat do culíku. Podle autorů tohoto pravidla je důvod prostý – odhalený krk prý vzrušuje chlapce, kteří navštěvují školu. Není to přitom žádné nové pravidlo, své kořeny už má v dávných dobách.
Toto pravidlo se dodržuje již od 19. století
Sepnutí vlasů do culíku není zákazem, který by byl novotou. Objevilo se již v 70. letech 19. století. Tehdy se všechno pohybovalo kolem japonského vzdělávacího systému, ke kterému patřila právě pravidla, která se mnohdy vymykala zdravému rozumu. Studenti je ale museli dodržovat, jinak by je čekal tvrdý trest. Postupem času se tento soubor pravidel neustále vyvíjel podle doby, někde se pravidla zpřísnila, jindy se zase v něčem uvolnila.
Ani v současné době to japonští studenti nemají vůbec lehké. Dívky musí nosit sukně jen určité délky, bílé spodní prádlo je nutností, mají zákaz si jakkoliv barvit vlasy nebo si je narovnávat. Zakázaná je také kulma, takže dívky nosí vlasy takové, jaké jim narostly. Pravidla jsou sice velmi často kritizována, protože jsou ve většině případů nesmyslná, ale stejně se na školách objevují.
Problém je v nošení culíků u dívek
Dívky mají zakázáno nosit vlasy stažené do culíku, a to pouze z jediného důvodu – podle některých profesorů to vzrušuje chlapce, kteří školu navštěvují. Kritika se tak ještě zvýšila, protože spoustě lidem, a to nejen studentům, se toto pravidlo zdá jako hloupost. Školy, které zakazují nošení culíku, zároveň nezakazují například střih ve tvaru podkovy, který vlastně také odhaluje krk.
Toto pravidlo je platné v každé desáté škole a studenti se vůči němu často bouří. Japonské školy a jejich školní řád se musí změnit, i když jsou pravidla dneska schůdnější, než byla dříve. Nemělo by ale například záležet na tom, jaké nosí chlapci a dívky spodní prádlo.
Zdroj: https://says.com/my/news/japan-school-ban-ponytail-avoid-arouse-boys