V době, kdy srdeční choroby a obezita zasahují životy čím dál tím většího počtu lidí, je nutné udělat v životním stylu alespoň malé změny. Nejnovější výzkumy ukazují, že každodenními procházkami jsme schopní ovlivnit prakticky všechny orgány, včetně srdce, plic a mozku. Chůze, která ještě před několika desítkami let byla pro lidi normou, je nyní tak trochu luxus.
Jak správně chodit?
K chůzi a procházkám je potřeba dostatek času i motivace. Tou není jen hubnoucí aspekt, pobyt v přírodě je dobrý také pro duševní zdraví. Už po jedné hodině chůze v přírodě se aktivita v oblastech mozku zapojených do zpracování stresu snižuje, což potvrdila studie 63 zdravých účastníků, kteří podstoupili magnetickou rezonanci před procházkou a po procházce.
Chůze se doporučuje zejména lidem s nadváhou a obezitou. Na rozdíl od intenzivního tréninku v posilovně nezatěžuje klouby ani srdce. Nejlepší je rychlochůze, při které se mírně zvýší tep. Pořád bychom ale měli být schopni mluvit. Oblíbené jsou i hole na nordic walking. Hodinová chůze po dobu alespoň 18 po sobě jdoucích dnů může snížit obvod pasu o 1,51 cm a přispět ke snížení hmotnosti o 1,37 kg.
Jaký je přínos pravidelných procházek?
Spalování tuků při chůzi je doprovázené nárůstem svalové tkáně. Procvičují se hýžďové a čtyřhlavé svaly, svaly paží, břicha a trupu. Více svalů znamená rychlejší metabolismus a tedy i rychlejší hubnutí. Vyplatí se chodit na pravidelné procházky, ideálně do přírody v co nejčistším prostoru, aby se mohly okysličit buňky těla. Tím se zlepší stav plic a kardiovaskulární kapacita.
Pokud budete každý den hodinu chodit, posílíte svaly a klouby, zlepšíte celkovou odolnost těla, přispějete k okysličení a zlepšení účinnosti plic a normalizujete krevní tlak. Snížíte riziko onemocnění srdce a oběhového systému, snížíte hladinu špatného cholesterolu v krvi a zlepšíte stav mozku. Také se normalizuje hladina krevního cukru a zvýšíte citlivost těla na inzulín.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/benefits-of-walking