Nezařazené

Epsomská sůl vyživí rostliny a ochrání je před škůdci

Epsomskou sůl milují příznivci koupelí i ti, kdo trpí na otoky nohou. Jedná se o účinnou metodu lidového léčitelství, ve které hraje hořká sůl velkou roli. Má blahodárné vlastnosti a využívá se pro koupele, pro léčbu pohmožděnin, při únavě nebo při velké stresové zátěži. Jedná se o síran hořečnatý, soli hořčíku, přičemž obsažený hořčík pozitivně působí při artritidě, revmatu nebo bolestech svalů. Epsomská sůl ale najde uplatnění i na zahradě. Jak ji využít proti slimákům nebo mšicím?

Co je epsomská sůl

Nejčastěji se jí říká hořká sůl, což se odvíjí od její chuti. Epsomit, což je další užívaný název, je známý od 17. století a jméno se vztahuje k městu Epsom, kde došlo poprvé k získání této soli odpařením termálních vod. Jedná se o velké bílé krystaly, přičemž složením se jedná o síran hořečnatý. Hojně se využívá při wellness procedurách, v termálních lázních nebo při masážích a v koupelích. Užitek nalezne i na zahradě.

Doporučený článek:  Drastické diety jsou zbytečné. K vysněné postavě pomůžou oblíbené nápoje, vzdát se nemusíte ani kávy

Pro správný vývoj rostlin

Hořčík se sírou nepomáhají jen lidskému organismu, tyto prvky jsou nezbytné i ve vývoji rostlin, protože ovlivňují růst i kvetení. Dostatečný přísun těchto minerálů snižuje riziko onemocnění rostlin různými plísněmi, navíc působí jako přírodní repelenty. Hojně se proto začala využívat epsomská sůl jako alternativní hnojivo i jako odpuzovač různých škůdců, například slimáků nebo mšic.

Zdroj obrázku: Freepik

Hořkou solí na slimáky

Slimáci bývají pohromou pro úrodu hlavně na jaře a v brzkém létě, kdy hodují na mladých listech salátů nebo sazenic zeleniny. Vyhovuje jim vlhké a stinné prostředí, proto je vhodné se zaměřit na tato místa a dostatečně je vysypat epsomskou solí. Ta vytvoří účinnou bariéru, přes kterou se slimáci k zasazeným rostlinám už nedostanou.

Doporučený článek:  Tipy, jak šikovně schovat cennosti v domácnosti

Mšice nebudou mít šanci

Také další škůdce, který dokáže zničit veškeré zahradnické úsilí, nebude mít šanci. Repelentní roztok proti mšicím se připravuje ze 2 polévkových lžic epsomské soli a 4 litrů vody, přelije se do rozprašovače a používá se při výskytu těchto drobných žravých brouků i preventivně, k tomu je zdrojem důležitých minerálů, které rostliny posílí.

Zdroj: https://www.epsomsaltcouncil.org/gardening/epsom-salt-for-gardening/