Milujete chléb a další druhy pečiva? Špatnou zprávou je, že některé druhy jsou pro zdraví škodlivé. Jde hlavně o jejich vliv na hladinu krevního cukru. Při rozhodování o tom, které pečivo si kupovat, vám může pomoci glykemický index (GI). Podívejme se, co to je a proč byste se na tyto údaje měli vždy dívat, ať kupujete jakékoli produkty.
Co je glykemický index?
Glykemický index je jednoduše parametr, který vám snadno a rychle řekne, jak rychle vám po konzumaci určitých potravin stoupne glukóza v krvi. Čím vyšší je hodnota indexu, tím více cukru a vyšší hladinu glukózy získá vaše tělo. Jestli chcete jíst doopravdy zdravě, měli byste se na to soustředit, protože pečivo konzumujeme prakticky každý den a tvoří důležitou součást našeho jídelníčku.
Hodnotu glykemického indexu zvyšuje tepelné zpracování, aditiva a další typy úprav. Produkty s nízkým GI mají hodnotu 50 a nižší. Produkty mezi 55 a 70 GI patří do střední vrstvy. Nakonec produkty nad 70 GI mají vysoký glykemický index a měli byste se jim vyhýbat, jestli nechcete zažívat velké výkyvy glukózy v krvi.
Čemu je lepší se vyhnout?
Nízký glykemický index má hlavně kváskový a celozrnný chléb. Jestli si pečete domácí chleba, můžete být naprosto v klidu, protože je skutečně zdravý. Na druhou stranu bagety mají negativní vliv na hladinu cukru v krvi. Jejich GI je na neuvěřitelné hodnotě 95. To je velmi vysoký glykemický index, který znatelně ovlivní glukózu v krvi.
Pšeničný chléb a kaiserky mají stejný glykemický index, a to 70 GI. To znamená, že jsou stále v průměru. Trochu vyšší glykemický index mají bagely (72 GI). Kvůli tomu se posunuly do nezdravého seznamu pečiva. Z pečiva, po kterém můžete klidně sáhnout, můžeme zmínit croissanty (60 GI), celozrnný žitný chléb (58 GI), celozrnné pečivo (50 GI), pohankový chléb (47 GI) nebo ovesný chléb s otrubami (47 GI).
Zdroj: https://www.whathealth.com/glycemicindex/list.html