Móda, Rady a tipy

Boty jsou základem každého outfitu. Se správnou péčí vydrží dlouho jako nové

O své boty se musíme starat pravidelně. Bohužel mnoho lidí si myslí, že boty stačí jen očistit, pokud jsou špinavé. Je to ale chyba, která vás může stát nové boty, a ty nepatří mezi nejlevnější. Dnes už můžete některé modely dokonce vyprat v pračce, čímž budete mít ulehčenou práci. Jak se ale starat například o ty kožené, které do vody nesmí?

O boty se starejte každý den, poslouží několik let

Mnoho lidí se o své boty nestará, protože je považuje jen za spotřební zboží, které se časem prostě opotřebuje, a v tu chvíli je čas na koupi nových. Závisí totiž na materiálu, ze kterého jsou boty vyrobené. Jinak se budete starat o semišové boty, jinak se bude chovat kůže. Dnes se boty vyrábí například z plastu nebo obyčejné látky.

Doporučený článek:  Vyzrajte letos na komáry jinak. Díky domácímu spreji bude od svědivých boláků pokoj

Některá pravidla jsou ale univerzální a můžete je použít na všechny typy bot. Boty by měly být suché, takže je nechte na teplém místě po několik hodin a až poté se vrhněte na jejich čištění. Na nečistoty venku na botě stačí vlhký hadřík, kterým je odstraníte. Na větší nečistoty si můžete vzít kartáček s jemnými štětinami a následně použít hadřík.

Zdroj obrázku: Freepik

Jinak bude reagovat kůže a jinak semiš a nubuk

Kůže je velmi citlivý materiál, takže o boty je nutné pečovat pravidelně, aby kůže dlouho vydržela. Můžete je pravidelně leštit a kůži dopřávat pravidelně živiny, které potřebuje, aby vypadala pořád stejně. Důležitá je impregnace, klidně ve formě krémů. Nubuk ani semiš nemůžete čistit mokrým způsobem, vhodné jsou houbičky a kartáče, které jsou přímo určené na tyto materiály.

Doporučený článek:  Vývar získá nejlepší chuť při použití vody o správné teplotě

Promočené boty nikdy nedávejte na topení nebo těsně k němu. Mohly by se různě kroutit a materiál by se tak poškodil, boty byste mohli vyhodit. Urychlit proces sušení můžete novinami, které dejte přímo do boty. Je nutné je měnit každých několik hodin, pomoci ale může také ponožka, naplněná rýží nebo kočičím stelivem.

Zdroj: https://www.dmodot.com/blogs/shblog/here-are-5-ways-to-take-care-of-your-shoes-during-the-lockdown-right-from-the-comfort-of-your-home