Zdraví

Bodnutí hmyzem může skončit tragicky. Rozpoznejte včas příznaky nebezpečné alergie

Bodnutí hmyzem, jako jsou včely, vosy nebo sršni, není příjemné nikomu. Mnoho lidí ale vůbec netuší, jestli jsou na jed tohoto hmyzu alergičtí. Nemohou proto vědět, jak jejich tělo zareaguje ve chvíli, kdy je hmyz bodne. To může být životu nebezpečné, protože může dojít k anafylaktickému šoku. Jak zjistit, jestli máte alergii na bodnutí hmyzem, nebo ne?

Příznaky alergické reakce na bodnutí hmyzem

Alergická reakce na hmyzí jed je charakteristická běžnými příznaky, ale ve větším měřítku. Otok a zarudnutí po bodnutí je větší a pokrývá větší plochu těla. Objevit se mohou také bolesti hlavy, horečka nebo zimnice. V případě velmi těžké alergie na hmyzí jed se objeví dýchací problémy a anafylaktický šok. U každého jsou příznaky individuální a podle nich byste měli jednat.

Doporučený článek:  Chrápání může mít více příčin i důsledků

Hmyz, který nejčastěji vyvolává alergickou reakci

Nejčastější alergie nastává po bodnutí včelou, vosou nebo sršněm. Včely a čmeláci jsou přátelská stvoření. Když je nebudete rušit při jejich práci, nebudou vás obtěžovat. V případě vos a sršňů to bude náročnější, protože se jedná o agresivní hmyz. Snažte se proto vyhýbat jejich hnízdům nebo rojům u stromů, keřů a na dalších místech.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se vyhnout bodnutí?

Bodnutí se můžete vyhnout nejen odstupem, ale také pomocí pár jednoduchých pravidel. Jakmile se dostanete do blízkosti hmyzu, zachovejte chladnou hlavu. Nemávejte rukama, protože to může způsobit útok. Nechoďte naboso po trávníku a hlídejte si své sladké nápoje, pokud je pijete venku. To samé platí také o jídle, které bude hmyz přitahovat.

Doporučený článek:  K dlouhému životu přispěje zdravý životní styl. Klíčem je změna jídelníčku

První pomoc při alergické reakci na bodnutí hmyzem

Někdy se přesto může stát, že vás hmyz bodne. Co udělat? V první chvíli odejděte od místa, kde k bodnutí došlo. Mohl by totiž přiletět další hmyz, který bude chtít tomu prvnímu pomoci. Na místo bodnutí položte obklad s ledem. V případě bodnutí od včely musíte také rychle vyndat žihadlo. Nejlépe vám to půjde s obyčejnou pinzetou. V případě příznaků těžké alergie ihned zavolejte sanitku nebo jeďte do nemocnice.

Zdroj: https://www.chop.edu/news/health-tip/bee-stings-and-venom-allergies