Rostliny reagují na vysoké teploty během letních měsíců stejně jako lidé nebo zvířata. Některým druhům rostlin vůbec nevadí, zatímco jiné druhy sluneční paprsky snáší velmi špatně. Slunce přináší pozitivní i negativní účinky, se kterými musíte u rostlin počítat. Podívejme se, co můžete očekávat a jak se během léta chovat ke svým rostlinám.
Pozitivní efekt
Světlo je klíčovým prvkem pro fotosyntézu, bez které nemůže přežít žádná rostlina. V létě je vidět mnohem déle a rostliny si jistě užijí mnohem větší množství světla. Některé rostliny (včetně ovoce a zeleniny) potřebují teplo a slunce pro bohaté kvetení a růst plodů. Např. rajčata potřebují hodně tepla a slunečních paprsků, aby plody začaly červenat. Z tohoto důvodu je slunce pro některé rostliny velmi prospěšné a fotosyntézu potřebují všechny květiny, ovoce, zelenina, keře i stromy.
Negativní účinky na rostliny
Na druhou stranu musíte v létě počítat i s tím, že rostliny budou mít s velkým množstvím slunečních paprsků problém. V první řadě způsobují dehydrataci, protože půda po zalití velmi rychle vyschne. Jakmile rostlinám dojde voda, začnou vadnout. Slunce také spálí listy a zpomalí jejich růst. Vysoké teploty mohou poškodit buněčné membrány a strukturu, která se nachází uvnitř listů i květů. Dávejte si proto pozor, abyste rostliny nevystavovali slunci příliš dlouho.
Jak rostliny chránit během letních měsíců?
Nejlepším způsobem, jak ochránit své rostliny, je mulčování a pravidelné zalévání. Mulč zajistí, že se vláha z půdy nevypaří tak rychle a voda se dostane hluboko ke kořenům. Jestli máte záhony na slunném místě, zkuste před ně postavit mobilní zástěnu nebo stínící síť. Nakonec myslete také na kvalitu substráty, který máte na záhonech. Jestli není dost propustná, během letních měsíců to nebude dobře fungovat. Proto je důležité, abyste používali jen dobře propustnou půdu.
Zdroj: https://www.ugaoo.com/blogs/gardening-basics/summer-plant-care-101