Medvědí česnek je typická jarní rostlina, která si získala oblibu díky svým léčivým vlastnostem a úžasné chuti. Můžete ho pěstovat nejen na zahradě, ale také na balkoně nebo terase v květináči. Medvědí česnek je zdrojem cenných vitamínů, snadno ho ale můžete zaměnit za jedovatou rostlinu, která vašemu zdraví uškodí.
Co je medvědí česnek?
Jedná se o cibulovou rostlinu, kterou poznáte podle kopinatých listů, dlouhých 20–30 centimetrů. V květnu začíná kvést bílým květenstvím s hvězdicovitými květy na dlouhých stoncích. Květy sice voní po česneku, ale obsahují škodlivé látky, a proto je nesmíte jíst. Prospěšné látky obsahují listy medvědího česneku. Na první pohled jsou bohužel podobné konvalince májové, která může způsobit nebezpečnou otravu jídlem. Buďte proto velmi opatrní!
Jak skladovat divoký česnek?
Medvědí česnek byste měli konzumovat čerstvý, ideálně v podobě lahodného pesta. Listy po sklizni vložte do sklenice s vodou a následně umístěte do lednice. Díky tomu vydrží česnek čerstvý po dlouhou dobu. Nadrobno nakrájené listy můžete skladovat také v mrazáku. Tuto bylinu byste neměli sušit, protože tím ztratí mnoho příznivých vlastností, barvu i chuť.
Recept na lahodné pesto s medvědím česnekem
Medvědí česnek se nejčastěji konzumuje v podobě pesta. Na dokonalé pesto budete potřebovat 150 gramů čerstvých listů medvědího česneku, 50 gramů strouhaného parmazánu, 15 gramů piniových oříšků, 100 ml olivového oleje, sůl a pepř podle chuti. Oříšky opražte na suché pánvi. Poté je nechte vychladnout. Listy omyjte, osušte a nasekejte.
V mixéru smíchejte oříšky, nastrouhaný parmazán a listy česneku. Dochuťte solí a pepřem. Vše rozmixujte, dokud nebude směs hladká. Nakonec přidejte olej, aby mělo pesto jednotnou konzistenci. Směs přesuňte do uzavíratelné nádoby a vložte do lednice. Pesto můžete použít do salátů a sendvičů, ale skvěle se hodí také do polévek, těstovin nebo do tvarohu. Jako příloha k masitým pokrmům bude chutnat úžasné a doplníte mnoho vitamínů a minerálů!
Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/recipes/wild-pesto