Nedostatek chuti k jídlu může mít obrovské množství příčin. Většinou jde jen o vnější faktory, jako jsou vysoké teploty. V některých případech, zejména při dlouhodobém nechutenství, může být příčinou onemocnění, včetně cukrovky nebo některých druhů rakoviny. Dnes se podíváme na důvody, proč nemáte chuť k jídlu, kdy byste se měli obávat a zajít k lékaři.
Nejčastější příčiny nedostatku chuti k jídlu
Nedostatek chuti k jídlu může být krátkodobý, nebo dlouhodobý. Většinou je příčinou nesprávná strava s nedostatkem vitamínů a minerálů. Může se ale jednat také o psychické poruchy, nemoc trávicího ústrojí, přítomnost parazitů v těle, potravinovou alergii nebo určitou léčbu (radioterapii, chemoterapii apod.). Příčinou ale mohou být také vnější faktory (například horko).
Nechutenství může být také důsledkem užívání některých léků. Spojené ale může být i s hormonálními poruchami, cukrovkou, nedostatkem žaludečních kyselin, gastritidou, zánětem slinivky břišní, zánětem štítné žlázy, anémií nebo nadužíváním alkoholu. Důvodů je jednoduše mnoho a musíte je sami vyloučit podle své situace. Jedině tak zjistíte, co by mohlo být příčinou.
Zdravotní důvody nedostatku chuti k jídlu a domácí léčba
Dlouhodobé nechutenství může mít vážné důsledky pro zdraví. Objevit se může nadměrné hubnutí, problémy s koncentrací, kardiovaskulární problémy, hormonální problémy, chudokrevnost nebo snížená imunita. Dobrou zprávou je, že často můžete chuť k jídlu stimulovat domácími způsoby. Díky pravidelné a vyvážené stravě se vyhnete mnoha zdravotním problémům.
Věnujte pozornost svému jídelníčku. Myslete na to, že jídlo pro vás musí být zdravé, chutné a lákavé. Ideální je jíst v pravidelnou dobu, abyste na jídlo nezapomínali a dodávali tělu vše, co potřebuje ke správnému fungování. Chuť povzbudí také máta, kopřiva, kmín, kurkuma nebo hořčičná semínka. Doplnění zinku vám v tomto případě také rozhodně neublíží.
Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24228-loss-of-appetite