Pravidelné běhání, chození do posilovny nebo plavání provozuje většina lidí za účelem shození přebytečných kilogramů. Existují ale mýty o cvičení, které mnohdy dokonce i brzdí dosažení výsledků. Pravdou je, že pravidelná fyzická aktivita je pro zdraví důležitá, podívejte se ale, čemu byste během cvičení neměli věřit.
Z ženy se nestane kulturistka
Mnoho žen se bojí intenzivnějšího cvičení, jelikož se všeobecně věří, že to způsobuje růst svalů a podporuje mužný vzhled. To je ale pravda jen částečně. Vše závisí na frekvenci a typu cvičení. Nabírání svalů je pomalý, zdlouhavý proces a k tomu, aby žena získala kulturistickou postavu, je třeba víc než jen posilování. Svaly jsou navíc objemově menší než tuk a čím více svalů tělo získá, tím lépe se ztrácí i tělesný tuk. Naopak při pravidelném cvičení bude postava ženštější a štíhlejší.
Často se domníváme, že když zvýšíme množství pohybu, nemusíme se starat o to, co jíme. Jednoduše můžeme sníst, na co jen máme chuť, protože cvičením spálíme více kalorií. Jenže pohyb a správná strava by měly jít ruku v ruce. Tělo po fyzické námaze potřebuje dostatek správných živin, jinak budete vyčerpaní a nebudete mít na další cvičení sílu.
Váha vám nic neřekne
Výsledky tréninku se nedají kontrolovat na váze. Fyzické cvičení způsobuje ztrátu tuku, ale také zvětšování svalové hmoty. Jak už bylo řečeno, tuk je objemnější než stejné množství svalů, a proto si zpočátku můžete myslet, že místo hubnutí přibíráte. To vyvolává frustraci a nechuť k další aktivitě. Raději se orientujte podle oblečení nebo měřte své proporce krejčovským metrem.
Někteří lidé nosí při cvičení teplé a neprodyšné oblečení v domnění, že tak spálí více tuku. To je nejen mylné, ale i nebezpečné. Jediný efekt je zvýšené pocení, tudíž ztráta tekutin, a může dojít i k přehřátí organismu. Přizpůsobte tedy své oblečení teplotě a intenzitě cvičení a noste oblečení, které dobře odvádí pot.
Zdroj: https://mercyhealthsystem.org/dr-mark-exercise-myths/