Díky 6G síti bude možné komunikovat s celým světem více než stokrát rychleji. Čína, která představila jeden ze svých pilířů, chce být průkopníkem v jejím rozvoji. Podle společnosti Oppo, která se specializuje na výrobu a prodej mobilních zařízení, bude 6G síť těžit z extrémně pokročilých technologií umělé inteligence.
Umělá inteligence se ještě rozšíří
Testy 6G sítě mají začít po roce 2025 a její masová komercializace po roce 2030. Není divu, že se Čína tolik zaměřuje na rozvoj umělé inteligence. Již nyní se dostává téměř do všech oblastí života, i když si toho většina z nás není vědoma a její zásah nevnímá. Inženýři z Oppo věří, že v éře 6G sítě převezme vládu umělá inteligence a bude hnací silou prakticky všech elektronických zařízení.
Za deset let by měly technologie natolik pokročit, aby nám pomohly zefektivnit naše činnosti a umožnily nám větší úsporu času i peněz. Nyní se to zdá trochu jako rozmar, za pár let to ale bude každodenní realitou. Intenzivní práce na síti probíhají už teď, po celém světě je podáno téměř čtyřicet tisíc patentových přihlášek, přičemž 35 % jich je z Číny.
Co 6G síť přinese?
To ale není všechno. Čína byla první zemí, která na oběžnou dráhu vyslala satelit 6G s názvem Star Era-12. Stalo se tak loni na podzim. Na palubě satelitu jsou testovací zařízení, která nyní slouží k provádění prvních experimentů se sítí budoucnosti. Za celým projektem stojí vědci z čínské University of Electronic Science and Technology.
A co by měly 6G sítě přinést? Podle expertů by mohly dosahovat rychlosti v řádech tisíců gigabitů za vteřinu. Za jedinou vteřinu by tak bylo možné z internetové televize Netflix stáhnout až 142 hodin videí v nejvyšší kvalitě. Problémem je, že zatím neexistují paměti a procesy, které by tak obrovský datový tok dokázaly zpracovat a uložit, i to by ale měl vyřešit rozvoj technologií v následujících letech.
Zdroj: https://techmonitor.ai/technology/networks/what-is-6g-internet-mobile