Pokud trpíme neobvyklou fobií, lidé ji obvykle považují za vtip. Fobie by se však neměly brát na lehkou váhu. Závažnější typy strachu mohou bránit běžnému fungování. Pokud se fobie neléčí, může mít vážné následky.
Příznaky a léčba
Slovo fobie je odvozeno z řeckého slova fobos, což znamená strach nebo panika. Pokud se vám pohled na nějakou věc hnusí, neznamená to hned, že máte fobii. Příznaky fobie mohou být různé, ale mezi nejčastější patří zrychlené dýchání, bušení srdce, hyperhidróza, svalové napětí, dušnost a závratě. V extrémních případech se mohou objevit i problémy se soustředěním a spánkem, zažívací potíže, nevolnost, průjem a mdloby.
Lidé, kteří se potýkají s takovým ochromujícím strachem, mohou postupně propadat depresím, a dokonce začat nadužívat alkohol a drogy. Důležité je, že lidé trpící fobiemi si obvykle uvědomují, že jejich strach je iracionální, přesto nejsou schopni bojovat s ochromující úzkostí. Nejlepší možností léčby fobií je psychoterapie, při které se postupně seznamujete s daným strachem. Léčba však může být zdlouhavá, a proto je třeba být trpělivý a nevzdávat se.
Neobvyklé fobie
Jednou ze zvláštních fobií je strach z čísla 13. V naší kultuře je toto číslo považováno za velmi nešťastné. Toto přesvědčení se rozšířilo natolik, že se při číslování řad v letadlech nebo hotelových pokojů začalo vynechávat číslo 13. Sportovci zase nemusí chtít soutěžit s takovým startovním číslem nebo člověk s takovou fobií nemusí chtít bydlet na adrese s tímto číslem. Dokonce i plánování na danou hodinu nebo den se stává nemožným.
Abemarofobie je fobie z toho, že vám ujede autobus. Pro někoho je taková věc naprostou banalitou, pro jiného se cestování veřejnou dopravou stává noční můrou. Tuto činnost provázejí intenzivní myšlenky na to, zda vůbec budou schopni dosáhnout cíle. Tyto obavy zmírníte, když budete cestovat s důvěryhodnou osobou.
Zdroj: https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/phobia