Mikrovlnná trouba je jedním ze spotřebičů, které jsou v domácnosti používány naprosto běžně. Umí jídlo nejenom ohřívat, ale také rozmrazovat, někdy i grilovat. Dokáže výrazně ušetřit čas a starosti jak při klasickém vaření, tak hlavně při potřebě rychlého ohřevu. Zároveň je ale nutné dbát mnohých bezpečnostních pokynů.
Neměla by jít na prázdno
Mikrovlnná trouba, stejně jako každý jiný elektrický spotřebič, má své bezpečnostní pokyny. V nich se mimo jiné píše, že by mikrovlnka nikdy neměla běžet naprázdno. Dospělí toto vědí a málokdy by je napadlo pustit ji bez vložení jídla nebo nápoje. V domácnostech ale žijí také malé děti. Jakmile ze země, ze své stoličky nebo ze židle dosáhnou na tlačítka, ihned je zkoušejí. A problém může být na světě. Stačí několik stisků, maminka, která je jinde, a rázem dochází k nežádoucímu poškozování mikrovlnné trouby.
Riziko poškození mikrovlnné trouby
Pokud se mikrovlnná trouba spustí naprázdno, hrozí riziko jejího poškození. Proto je namístě se něčeho takového vyvarovat. Během puštění naprázdno dojde k tomu, že energie, která se vytvoří, nemá být čím absorbována. Za běžných okolností míří dané mikrovlny do jídla nebo nápoje a dochází k ohřívání. Absence jakéhokoliv obsahu v mikrovlnce následně vede k tomu, že dlouhodobé působení daných mikrovln může celý přístroj poškodit.
Stačí hrnek s vodou
Znalé maminky malých dětí dobře vědí, jak se danému problému s poškozením přístroje vyhnout. Ve své mikrovlnce nechávají stabilně hrnek s vodou. Pokud jejich potomek neodolá stisku tlačítka a mikrovlnnou troubu zapne, nic hrozného se neděje. Voda v hrnku se bude ohřívat, ale k poškození přístroje nedojde. Tento jednoduchý trik může snadno ušetřit i tisíce korun, jelikož kvalitní mikrovlnná trouba není nic levného. Jednoduchá metoda ochrany zajistí, že si spotřebič zachová co nejdelší možnou životnost i v domácnosti, kde se nachází zvídavé dítko.
Zdroj: https://www.subzero-wolf.com/assistance/answers/wolf/microwave-ovens/microwave-running-while-empty