Zdraví

Účinky černého bezu jsou známy již od starověku. Prospěje ve formě sirupu i oblíbeného džemu

Bez černý je cenná bylina pro své léčebné vlastnosti. Tato rostlina byla používána již ve starověkém Egyptě. Lidová moudrost byla potvrzena četnými vědeckými studiemi. Ovoce i květy černého bezu mají protizánětlivé, antioxidační, diaforetické vlastnosti. Stojí za to jej použít k posílení imunity a k podpůrné léčbě infekcí horních cest dýchacích. Kdy ještě je vhodné sáhnout po černém bezu?

Bez černý

Lesklé, tmavě fialové plody černého bezu mohou dosáhnout velikosti až 8 mm, i když jsou obvykle menší. Mají masitý a vejcovitý tvar. Co se týče nutriční hodnoty a léčivých vlastností, bobule jsou stejně prospěšné jako květy. Plody černého bezu jsou také pokladnicí mnoha biologicky aktivních složek, jako jsou:

  • třísloviny,
  • flavonoidy,
  • organické kyseliny,
  • vitamíny A a C,
  • vitamíny B,
  • minerály včetně draslíku, zinku, mědi a fosforu.
Doporučený článek:  K dlouhému životu přispěje zdravý životní styl. Klíčem je změna jídelníčku
Zdroj obrázku: Freepik

Nejen sirup je skvělý pro zdraví

Díky zdravým sloučeninám s antioxidačními vlastnostmi je černý bez ideální pro přípravu nejen sirupů, ale také džusů, tinktur nebo džemů. Bezinkové produkty účinně neutralizují volné radikály v těle. Díky tomu zpomalují procesy předčasného stárnutí buněk, posilují imunitní systém a odolnost těla vůči útokům patogenních mikroorganismů. Také inhibují rozvoj civilizačních chorob, nevynechávají ani rakovinu.

Léčebné vlastnosti bezového sirupu

Sirupy a další produkty na bázi černého bezu mají antibakteriální a antivirový účinek. Stojí za to mít je po ruce při nachlazení a jiných infekcích horních cest dýchacích. Stimulují termoregulační centra, působí diaforeticky a protizánětlivě. Pomáhají vyrovnat se s únavným kašlem a zbavit se zbytkového hlenu z dýchacích cest a napomáhají s vykašláváním. Vychlazený sirup zklidní bolestivý krk a v případě konjunktivitidy lze aplikovat komprese na oči.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/elderberry-health-benefits