V pračce je teplo a vlhko, a tak se není co divit, že se zde velmi často objevují plísně. Důvodem výskytu plísní právě zde je například to, že vyprané a vyždímané prádlo necháme v uzavřeném bubnu pračky stát a plísně se tak mohou vesele začít tvořit. Poradíme vám několik tipů, jak se plísní v pračce zbavit.
Jak poznat, že se objevila plíseň v pračce?
Hlavním z identifikátorů plísní je nepříjemný zápach vycházející z pračky. Někdy nám může takzvanou zatuchlinou smrdět dokonce i čerstvě vyprané prádlo. Nejčastěji se plísně objevují v šuplíku na prací prostředek nebo v gumovém záhybu kolem dvířek pračky. Plíseň má lepkavou slizkou konzistenci. Její barva je většinou šedá až hnědá.
Domácí způsoby odstranění plísní
Naštěstí existuje několik osvědčených způsobů, jak se plísní zbavit. Pomohou nám prostředky z domácnosti, a to ocet a jedlá soda. Ocet je skvělý desinfekční čisticí prostředek. Hadřík tedy stačí do octa namočit a pečlivě jím vyčistit místa zasažená plísní. Pokud je plíseň na špatně dostupných místech, použijte vatové tyčinky namočené do octa nebo starý kartáček na zuby.
Jedlá soda je mírně žíravá a také zásaditá. Pohlcuje nepříjemné pachy, a proto je velmi vhodná k odstranění plísní nejen z pračky. Jediné, co musíte udělat, je nanést malé množství jedlé sody na infikovaná místa a vetřít ji hadříkem nebo kartáčkem. Poté nechte jedlou sodu čtvrt hodiny působit. Vlhkým hadříkem namočeným do čisté vody nečistoty odstraňte.
Dodržováním těchto zásad se zbavíte plísně nadobro:
- Po vyprání pračku ihned vyprázdněte.
- Po vyprázdnění pračky otřete suchým hadrem gumové těsnění u dvířek pračky.
- Pračku pravidelně větrejte otevřenými dvířky, ale také nádobkou na prášek.
- Jednou za měsíc spusťte prázdný prací cyklus s vysokou teplotou a místo prášku přidejte deci octa.
Zdroj: https://cleanmama.com/how-to-naturally-clean-any-washing-machine/