Vztahy

Alternativní přístup k výchově pomůže lépe naložit s emocemi u dětí

Rodiče často slyší, že děti, které se chovají špatně, vyžadují od svých rodičů pozornost. Dětská nepozornost a zlobení je pro rodiče jasným znakem, že je dítě zkouší. Rodiče to často považují za strategickou hru, která je má donutit, aby věnovali veškerý čas a pozornost dítěti. I negativní pozornost je totiž pro dítě časem, kdy se mu rodiče věnují.

Jak se vypořádat s negativním chováním?

Rodiče často volí metodu oddechového času nebo aktivního ignorování, aby dali dítěti najevo, že jeho chování nebude fungovat. Tato teorie je základem mnoha poradenství pro rodiče. Někteří odborníci dokonce doporučují, aby rodiče odměňovali děti za pozitivní chování. Na některé děti to funguje, ale na většinu ne.

Doporučený článek:  "Považovala jsem za samozřejmé, že dostanu kytku. Slovo gentleman znáš?" Slyšel jsem na prvním rande

Přístup odborníků se ale nyní mění. Více doporučují, aby reagovali způsoby, které jsou téměř v přímém rozporu s tradičními radami. Místo toho, abyste dítěti dali oddechový čas a poslali ho do pokoje, udělejte opak. Zapojte se vřelým způsobem a naučte dítě, jak se má vyrovnat s pocity vzteku. Neprosazujte svou autoritu a zamyslete se, co bude mnohem lépe vyhovovat vám i dítěti.

Zdroj obrázku: Pixabay

Každé dítě i situace je úplně jiná

Hlavním problémem různých pohledů na řešení konfliktů mezi dětmi nebo dospělým a dítětem je v tom, že nejsou úplné. Většina řešení přistupuje jen k určitému problému a předpokládá, že se každé dítě v dané situaci bude chovat stejně. To ale není reálné. Každé dítě má jinou emoční inteligenci a je zvyklé na jiné chování svých rodičů.

Doporučený článek:  Sňatkového podvodníka prozradí typické signály

V každém případě byste měli dát na svou intuici a chování vlastního potomka. Každé dítě má jinou osobnost a vy ho znáte ze všech nejvíce. Nespoléhejte pouze na jednu poučku, pravidlo nebo metodu. Flexibilita bude ve výchově největší výhodou, kterou můžete využít. Naučte se reagovat na jednotlivé situace a buďte připraveni na to, že své přístupy budete muset neustále měnit.

Zdroj: https://thepsychologist.bps.org.uk/volume-19/edition-8/children-behaving-badly-case-misunderstanding