Zajímavosti, Zdraví

Osvěží, uleví od bolesti a vypořádá se s rýmou: to vše nabízí obyčejná máta

U mátového čaje nás určitě jako první napadne, že dokáže pomoci se žaludečními problémy, zmírňováním bolesti a nevolností. Máta však v sobě skrývá mnohem více pozitivních vlastností. Je nenahraditelná i během teplých dnů. V dnešním článku vám povíme, kdo by hlavně neměl na mátu zapomínat.

Máta a teplo

Během teplého počasí stojí za to sáhnout po mátě. Obsažený mentol má osvěžující účinek, proto stojí za to přidat několik listů čerstvé máty do vody. Skvělým doplňkem k ní je také plátek citronu. Takto si velmi rychle připravíte osvěžující a hydratační nápoj. Mátu můžete využít i ve formě čaje. Kromě toho můžete mátu zvolit jako doplněk k salátům nebo omáčkám.

Doporučený článek:  Bezový sirup příjemně osvěží a doplní důležité vitaminy

Pravidelná konzumace máty má antibakteriální a antialergický účinek. Mentol z máty není jen osvěžující, působí také proti bolesti. Mentol můžete aplikovat i zevně, dokáže zmírnit příznaky bolesti kloubů a svalů. Použít mátu můžete také při gastrointestinálních problémech. Látky obsažené v buničině stimulují sekreci žaludeční šťávy, což přináší úlevu v případě poruchy trávení, plynatosti a zmírňuje příznaky přejídání.

Zdroj obrázku: Freepik

Máta v aromaterapii

Esenciální oleje obsažené v buničině se používají k inhalaci v případě respiračních infekcí, zmírňují bolest v krku, kašel a rýmu. Kromě toho inhalace máty snižuje úroveň stresu a pomáhá při relaxaci. Také stojí za to sáhnout po mátě při přetrvávající bolesti hlavy nebo onemocnění dutin. Příliš velká konzumace máty však může způsobit pálení žáhy a reflux.

Doporučený článek:  Bez kalhotek ani ránu. Zůstat naostro je někdy ale stokrát lepší

Nadbytek složek obsažených v buničině může také způsobit podráždění žaludeční sliznice, proto by se neměly používat výrobky s mátou v příliš velkých množstvích. Máta se nemůže podávat kojencům a malým dětem, hlavně k použití v ústech a nose. V přiměřeném množství je však velmi vzácná pro látky jako éterické oleje, flavonoidy, třísloviny, fytosteroly, vitamíny a minerální soli, železo, měď, zinek a sodík.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/mint-benefits