Zdraví

Nesprávné čištění uší může vést ke ztrátě sluchu

I taková zdánlivá banalita, jako je čištění uší, může mít dalekosáhlé následky. Denně přitom děláme spoustu chyb. Otolaryngologové tvrdí, že kosmetické tyčinky k čištění uší nejsou vhodné a jejich nesprávné použití může vést dokonce až ke ztrátě sluchu. Jak o své uši pečovat, abyste předešli různým komplikacím? A čemu byste se měli určitě vyhnout?

Vatové tyčinky do ucha nepatří

Obecně se věří, že vatové tyčinky slouží k čištění otvoru ucha od přebytečného mazu. Samozřejmě na takové tyčince část mazu ulpí, spousta mazu je ale zatlačená zpět do ucha a hlouběji, což přispívá ke zhoršení sluchu a někdy i k vyšší produkci mazu. Pokud navíc tyčinku zasuneme příliš hluboko, můžete mi svážně poškodit ušní bubínek.

Doporučený článek:  Správné spánkové návyky mohou posílit vztah každého páru

Ušní maz hraje důležitou roli ve zvukovodu, protože ho chrání před špínou, bakteriemi a prachovými částicemi. Filtruje veškeré nečistoty zvenčí a umožňuje jejich rychlejší odstranění z vnitřku ucha. Navíc ucho zvlhčuje, což brání zánětu. Ušní maz se sám automaticky rozpouští a vytéká z ucha. Proto se doporučuje ho odstraňovat pouze z boltce. Tělo ale může někdy mazu produkovat nadbytek, což přispívá k řadě dlouhodobých onemocnění.

Co s ucpaným uchem?

Někdo tvrdí, že ucho by se mělo čistit pouze vodou, někdo zase spoléhá na farmaceutické přípravky. Pokud nás netrápí nadprodukce mazu, postačí vatovým tamponem otřít okolí ušního boltce. Během koupele můžete do ucha směřovat proud teplé, nikoliv horké vody. Někdy může dojít i k ucpání ucha. V takovém případě ucítíte bolest a zhorší se vám sluch.

Doporučený článek:  Glykemický index: co to je a co byste o něm měli vědět?

Ideální je zamířit rovnou ke specialistovi, který problém bezpečně a profesionálně odsraní. Pokud nemáte tu možnost, můžete vyzkoušet nahřát trochu vosku na tělesnou teplotu a nakapat trochu do ucha. Po chvíli vosk vytáhněte. Také lze použít peroxid vodíku nebo čistou mýdlovou vodu. Pokud ale bolesti doprovází hnisavý výtok, horečka nebo se objeví v uchu krev, okamžitě zamiřte k lékaři.