Rady a tipy

Jak na správný odpočinek? Je to věda

Vracíte se z práce vystresovaní a unavení? Jediné, po čem toužíte, je odpočinek – usadit se k oblíbenému seriálu nebo si prohlížet sociální sítě a spát? Ukazuje se, že není ani tak důležitá délka odpočinku, ale spíše způsob, jakým relaxujeme. Například procházení sociálních sítí se mezi relax nepočítá, protože se při něm mozek silně a intenzivně soustředí.

U televize si většinou neodpočinete

Ačkoliv někteří lidé tvrdí, že sledování cizích osudů v televizi umožňuje zapomenout na vlastní starosti, příliš mnoho hodin strávených u obrazovky způsobuje tupost a pasivitu. Navíc při sledování akčních filmů, hororů nebo dokonce zpráv stoupá hladina kortizolu. Pokud skutečně chcete relaxovat u televize, pusťte si raději nenáročnou komedii, kde znáte zápletku a můžete ji sledovat bez napětí.

Doporučený článek:  Zásuvka pod troubou pomůže udržet pokrmy déle teplé

Hraní počítačových her snižuje hladinu stresu o pouhých 21 %, zatímco procházka o 42 %. Pokud během procházky zamíříme do přírody, pak se efekt ještě zvyšuje. Zde ale také záleží na tom, jestli během procházky dokážeme „vypnout“ a nepřemýšlet o práci, jinak se naopak účinek vytrácí. Pokud se chcete uvolnit, vyplatí se sáhnout po šálku kávy nebo čaje. Takový odpočinek snižuje hladinu stresu až o 54 %. Sloučeniny v kávě mohou totiž blokovat stresové receptory.

Hudbou k lepšímu odpočinku

Podle výzkumů vědců snižuje poslouchání hudby napětí o 61 %. Experiment dokonce ukázal, že díky hudbě pouštěné během operace pacienti pociťovali méně bolesti. Oblíbené písničky snižují tepovou frekvenci, svalové napětí a hladinu kortizolu. Ideální tempo melodie by mělo být stejné jako vaše tepová frekvence.

Doporučený článek:  Mince v sáčku s vodou odeženou mouchy od oken

A co se umístilo na nejvyšší příčce, co se snižování stresu týče? Je to četba. Napětí snižuje o 68 % a stačí pouhých šest minut, aby se zpomalil tep. Stav dosažený čtením knih je podobný transu. Mozek bloudí mezi koncentrací a odpočinkem, čímž se snižuje hladina kortizolu. Čtení také aktivuje stejné neurony, které jsou aktivní, když vyvíjíme fyzickou aktivitu.

Zdroj: https://www.irishtimes.com/news/science/the-science-of-rest-and-why-it-is-important-to-daydream-1.4157446