Zdraví

Doplnění vitamínu D je třeba přizpůsobit individuálním potřebám

Každý den tabletka, přesto je ho v těle nedostatek? U vitamínu D je nutné vzít v úvahu mnoho faktorů. Hned na začátku je vhodné si nechat udělat krevní testy, které stanoví přesnou dávku na doplňování. I přesto však může být suplementace neúčinná, protože nedochází v těle k jeho vstřebávání. Jak správně užívat vitamín D, aby jeho efektivita byla co nejvyšší? Řiďte se radami odborníků!

Nedostatek hořčíku

Řeč je sice o vitamínu D, kterému se říká také sluneční vitamín, ale pro jeho vstřebávání musí být v těle zároveň dostatek hořčíku, který aktivuje jeho metabolizování. Podle odborníků dostatečně vysokou hladinou magnézia se zabraňuje nedostatku déčka nebo předávkování tímto vitamínem. Co se děje s vitamínem D, který se nemetabolizuje? V těle se uloží v neaktivní formě a organismus jeho potenciálu nemůže využít, navíc může dojít k neúměrnému zvýšení hladiny vápníku a fosforu. Tento stav je pro tělo škodlivý, protože ohrožuje ledviny a může vést k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

Doporučený článek:  Nadměrné pití piva může vést k potomanii
Zdroj obrázku: Freepik

S věkem produkce vitamínu D klesá

Dalším faktorem, který se musí vzít v úvahu při dávkování vitamínu D, je věk. Tělo totiž dokáže syntetizovat vitamín D ze slunečního záření při pobytu na slunci v délce asi 30 minut. S věkem ale tato schopnost klesá, radikálně pak od 65. roku věku, kdy se snižuje až čtyřnásobně oproti mladším jedincům. Přispívá k tomu také fakt, že starší lidé tráví více času doma. Právě z toho důvodu je nutné dodávat tělu vitamín D v seniorském věku pomocí vhodné suplementace. Je totiž vitamínem, který stojí za látkovou výměnou, ale přispívá též ke správnému fungování kostí, svalů i imunitního systému.

Doporučený článek:  Zdravý jídelníček není drahý, tyto potraviny jsou snadno dostupné

Další faktory ovlivňující vstřebávání vitamínu D

Mezi další činitele ovlivňující syntézu vitamínu D v těle patří hmotnost, proto obézní lidé musí doplňovat tento vitamín ve vyšších dávkách, navíc dochází k jeho ukládání v tukových buňkách. Důvodem, proč chybí v těle vitamín D, mohou být střevní onemocnění, cystická fibróza, chronická pankreatitida nebo onemocnění jater. Účinnost podávaných doplňků stravy mohou ovlivňovat také určité léky včetně antacidů, blokátorů používaných k léčbě kardiovaskulárních onemocnění nebo kortikosteroidů. V těchto případech je vhodné doplňování konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-d/art-20363792