Brambory se na našich talířích objevují velmi často – pečené, vařené nebo ve formě kaše. Jsou poměrně levné, chutné a velmi jednoduché na přípravu, proto je rádi volíme jako přílohu k obědu nebo večeři. Někdy ale mohou brambory způsobovat i zdravotní problémy. Kdo by se jim měl raději vyhýbat?
Jsou zdrojem vitamínů
Brambory jsou neocenitelným zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Obsahují například vitamín C, B6, hořčík, draslík a fosfor. Jsou také zdrojem vlákniny, která je velmi důležitá pro správné fungování trávicího systému. Podporují trávení a snižují cholesterol. Brambory ovšem mají vysoký glykemický index, v závislosti na druhu až 95. Nejvyšší index mají čerstvě uvařené, oloupané a šťouchané brambory. O něco lépe jsou na tom mladé brambory vařené v páře.
Častá konzumace brambor se nedoporučuje lidem s cukrovkou 2. typu nebo inzulínovou rezistencí, jelikož rychle zvýší hladinu cukru v krvi, který ale stejně rychle i klesne. Z toho samého důvodu by je neměli konzumovat lidé s nadváhou. Jsou sice nízkokalorické, pokud je nekonzumujeme ve formě chipsů nebo hranolek, mohou ale způsobit rychlejší nástup hladu.
Nezralé brambory vás mohou otrávit
Brambory se řadí mezi lilkovité rostliny, proto obsahují solanin. To je glykoalkaloid, který se vyskytuje v nezralých hlízách brambor. Jejich konzumace může způsobit příznaky otravy jídlem, tedy průjem a zvracení. Kromě toho nadměrná konzumace může vést k plynatosti a zažívacím obtížím. Zvláště zranitelní jsou lidé s citlivým trávicím systémem.
Aby byly brambory hodnotné, musí se správně připravit. Ztráta živin se u vařených brambor pohybuje okolo 20 %, u loupaných a dušených brambor až okolo 25 %. Smažením klesne množství živin o 45 %. Takto upravené brambory, tedy chipsy, hranolky nebo instantní pyré, je lepší ze stravy vyřadit nebo je hodně omezit. Obsahují málo živin, ale hodně tuků a umělých přísad.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/280579, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6689281/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/323449, https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/solanine, https://www.everydayhealth.com/healthy-recipes/potato-recipes-that-are-actually-good-for-you/