Domov, Rady a tipy

Bělidla plná chemie nechte klidně na pultě obchodů. Zářivé ložní prádlo jde získat lépe

Bílé ložní prádlo vypadá svěže a elegantně. Jak však zabránit tomu, aby prádlo nezůstalo zažloutlé nebo šedivé? Odpověď na tuto otázku znaly už naše babičky. A nejlepší na tom je, že nemusíte používat žádné chemikálie.

Bílé ložní prádlo má být opravdu bílé

Bílé povlečení na peřinách se hodí k různému stylu zařízení v ložnici, jeho nevýhodou však je, že rychle ztrácí svou zářivou barvu. Je to kvůli tomu, že jsme dlouho povlečení nepoužili, a také proto, že špatně vyprané látky se stávají sběračem prachu, který se postupně dostává až do vláken a mění jejich barvu. Máte-li doma vícero povlečení, zkuste měnit povlečení na posteli častěji. To, že se do šatníku nedostává vzduch, může být důvodem, proč barva slábne, a může se dokonce změnit na žlutou.

Doporučený článek:  Letošní trendy v manikúře se nesou v duchu přirozenosti

Tohle všechno je však přirozený proces. Vyhnout se mu můžete pravidelnou výměnou a správným praním ložního prádla. Tento problém však lze jednoduše vyřešit. Nesahejte po silně chemických čisticích prostředcích, ty by mohly narušit jemnou strukturu materiálu. I když vám budou některé rady znít bizarně, nedivte se, používaly je už i naše babičky.

Zdroj obrázku: Freepik

Jedlá soda, velký pomocník v domácnosti

Na sodu se můžete spolehnout při různých domácích pracích. Dokážete s ní vyčistit téměř vše a pomůže vám i se zažloutlým ložním prádlem. Stačí připravit roztok z 5 l vody a 1,5 šálku sody. Nejlepší je ho připravit ve velké nádobě abyste do roztoku mohli rovnou vložit tkaniny. Namočte prádlo alespoň na 15 minut a poté dobře opláchněte. Ložní prádlo pak sušte na slunci, to bude působit jako přírodní bělidlo a rozjasní materiál.

Doporučený článek:  Potraviny v mrazáku mají omezenou dobu trvanlivosti

I když to bude znít zvláštně, pomůže vám i sůl a mléko. Tentokrát se však tkaniny namáčejí na noc. Voda by měla být vlažná a smíšená se solí a mlékem. Tato metoda bude fungovat nejen na odstranění malých skvrn z bílých tkanin, ale také na vyčištění nečistot, které pronikly do vláken a změnily barvu materiálu. Čím déle necháte tkaninu namočenou, tím lépe. Potom prádlo vypereme v pračce jako obvykle. Můžete ještě přidat půl sklenice octa přímo do pračky. Výsledkem bude sněhobílé ložní prádlo.

Zdroj: https://varvarahome.de/en/linen-care/how-to-make-white-linen-white-again