Odborníci přes výživu radí jíst ryby jednou až dvakrát týdně, protože jsou nadmíru zdravé. Výhody jejich konzumace jsou všeobecně známé, většina druhů je opravdu zdravá a přináší zdravotní benefity v podobě prospěšných živin, polynenasycených kyselin, vitamínů nebo minerálů. Existují však ryby, kterým je vhodnější se vyhnout a je lepší je z jídelníčku vyřadit. Na co si dávat při výběru ryb pozor?
Třistagramová dávka týdně
Kolik ryb týdně sníst? Lékaři doporučují konzumovat ryby dvakrát týdně, celkově by mělo jít asi o 300 gramů rybího masa, protože ryby obsahují:
- vysoce stravitelné bílkoviny;
- omega-3 a -6 polynenasycené mastné kyseliny pro podporu srdce a kardiovaskulárního systému;
- vitamíny A, D, E a vitamíny skupiny B pro posílení obranyschopnosti těla;
- minerální látky, jako jsou hořčík, vápník, draslík, železo, jód, selen, fluor, měď, mangan, pro doplnění prospěšných látek a zlepšení nervové a cévní soustavy, kosterního a svalového systému.
Ryby jsou vhodné i pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Ne všechny ryby jsou ale zdravé.
Ryby jako nedostatkové zboží
Zatímco o benefitech se v souvislosti s rybami hovoří často, o nevýhodách se raději mlčí. Světové oceány, moře i jezera a řeky trpí na prořídnutí, decimace nadměrným rybolovem navíc stále pokračuje. Problematické je silné znečištění vod a různé ekologické katastrofy, které postihly v poslední letech světové vodstvo. Některé druhy ryb proto trpí vysokým obsahem toxinů a těžkých kovů, které mohou být ohrožením i pro konzumenty.
Nemocná ryba na talíři
Ryby absorbují nebezpečné látky do těla, druhy, které žijí ve znečištěných vodách, trpí na vysoký obsah rtuti, olova nebo dioxinů. Problém znečištění a nevhodného chovu se týká také rybích farem. Tepelnou úpravou navíc k likvidaci těžkých kovů a toxických chemikálií nedochází, proto je namístě vybírat rybu k večeři obezřetně a pouze od prověřeného dodavatele. V opačném případě může skončit na talíři i nemocný kus, který se snaží obchodníci za každou cenu prodat.
Zdroj: https://plantbasednews.org/your-health/faqs-and-mythbusting/fish-not-health-food-why/