Nezařazené

Rajčata se vyplatí pěstovat na každé zahradě. Kromě šťavnatých plodů najdou využití i listy

Rostlinný hnůj je zahrádkáři vysoce ceněný jako ekologický prostředek k mobilizaci plodin pro růst a bohatý výnos. Pravděpodobně nejznámější je kopřivový hnůj, díky kterému se mnozí lidé začali příznivě dívat na tento bodavý plevel. Tady však výhody přirozených způsobů péče o zahradu nekončí.

Hnojení a zalévání

Hnůj z rostlin, které se běžně vyskytují v našich zahradách, ale i na loukách a polích, je prvotřídní domácí přípravek, který vyživuje rostliny, činí je odolnými vůči chorobám a pomáhá eliminovat škůdce. Můžete si jej snadno připravit sami, nepotřebujete ani specializované vybavení, ani odborné znalosti v oblasti zahradnictví. Toto hnojivo můžete používat během celého vegetačního období a zůstává bez negativního vlivu na přírodní prostředí.

Doporučený článek:  Dorty bez oleje a vajec nejsou tak zdravé, jak se zdá. Jejich náhražka je horší než původní zapovězené ingredience

Při pěstování rajčat se zahradníci zaměřují především na jejich péči, často krmí rostliny kopřivovým hnojem. Od časného jara naše myšlenky již putují k letní úrodě šťavnaté zeleniny, takže vynakládáme veškeré úsilí, abychom se ujistili, že nic nezasahuje do našich snah. Tentokrát doporučujeme podívat se na rajčata z jiné perspektivy a vidět v nich cennou surovinu, která bude sloužit jiným pěstovaným rostlinám a okrasným květům.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyrobit hnůj z rajčat

K jeho přípravě můžete použít všechny zelené části rostliny – listy i stonky. Jejich výhodou je vysoký obsah draslíku, betakarotenu a vitamínů C a E. K přípravě hnoje používejte pouze zdravé části rajčat. Zlikvidujte ty, na kterých se objevilo poškození nebo podezřelé zbarvení. Příprava je velmi jednoduchá a podobná jako u hnojiva z kopřiv.

Doporučený článek:  Oblíbený životabudič může působit ještě lépe. Objevte nejlepší čas pro šálek kávy

Rozdrťte zelené části rajčat, pevně je utěsněte na dno plastového kbelíku. Na asi 300 gramů listů a stonků potřebujete jeden litr vody. Nalijte ji do kbelíku, pokud chcete být co nejvíce ekologičtí, použijte dešťovou vodu. Následně nechte odstát alespoň dva týdny, jednou denně ale směs promíchejte. Když z povrchu zmizí pěna, je to signál, že hnůj je připraven. Pamatujte na to, že se jedná o vysoce koncentrovaný přípravek, takže pro zalévání ho rozřeďte s vodou v poměru 1 : 10. Aplikujte přímo na půdu, aby se všechny živiny dostaly ke kořenovému systému.

Zdroj: https://www.tomatobible.com/tomato-leaves-uses/