Sezóna klíšťat pokračuje a to znamená, že jsme jim vystaveni téměř na každém kroku. Ačkoli jsou malá, představují významnou hrozbu pro naše zdraví. Klíšťata přenášejí mnoho nemocí a mezi nejčastější patří lymská borelióza.
Malí paraziti
Předpokládá se, že klíšťata začínají útočit kolem přelomu března a dubna. Nejčastěji se můžeme setkat s běžným klíštětem, ale v našich končinách žije až 19 druhů. Tito pavoukovci jsou paraziti, kteří si za oběti vybírají lidi i zvířata. Krev hostitele je nutná nejen pro dospělé jedince, ale také pro larvy.
Ne každé kousnutí je spojeno s infekcí, ale musíte mít na paměti, že existuje mnoho rizik. Klíšťata jsou přenašeči mnoha chorob, nejčastěji bývá diagnostikována lymská borelióza. Infekce se přenáší během sání krve. Zpočátku nemoc nemusí mít žádné příznaky a neprovedení léčby může mít za následek nebezpečné komplikace. Abychom se ujistili, že klíště, které se krmilo na našem těle, nás neinfikovalo lymskou chorobou, je možné provést krevní test.
Hnízda klíšťat
Životní cyklus klíšťat trvá dva až tři roky. Samice může naklást až několik tisíc vajec najednou, ale obvykle se toto číslo pohybuje v rozmezí několika stovek. Jejich vývoj je umožněn krví. Díky ní se larva změní na nymfu a poté na dospělého jedince schopného další reprodukce. Mladá klíšťata mívají velmi malou velikost, měří maximálně čtyři milimetry.
Takže je možné si představit, že ani tisíce vajec nakladených tak malou samičkou nevytvoří viditelný shluk. Jejich hnízdo tak dosahuje maximální velikosti několika dospělých jedinců pohromadě. Samice si vybírají ke kladení vajec tmavé a vlhké oblasti. Nejčastěji v houštinách a hustých trávách. Jejich hledáním byste asi ztratili spoustu času.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/tick-nest#definition