Stravování, Zdraví

Zdravé srdce a delší život zajistí oblíbený nápoj. Dva až tři šálky denně odborníci schvalují

Pití dvou až tří šálků kávy denně – ať už instantní, mleté, nebo bezkofeinové – může ochránit před kardiovaskulárními chorobami a předčasnou smrtí. Alespoň si to myslí vědci, kteří o výsledcích svého výzkumu informovali v časopise European Journal of Preventive Cardiology. Umírněná konzumace kávy by podle nich měla být součástí zdravého životního stylu.

Nejúčinnější jsou dva až tři šálky denně

Vědci se o kávu a její vliv na zdraví zajímají už léta. Není to tak dávno, co zjistili, že pití alespoň jednoho šálku denně pomáhá snížit riziko akutního selhání ledvin, a to o 11 až 15 % oproti těm, kdo kávu vůbec nepijí. Nejnižší riziko se projevilo u lidí pijících dva až tři šálky denně. Nyní se vědci pustili do velké pozorovací studie o účincích kávy na zdraví srdce.

Do studie bylo zapojeno celkem 449 563 účastníků, kterým v době registrace nebyly diagnostikovány žádné kardiovaskulární problémy. Jejich průměrný věk byl 58 let a více než polovinu z nich tvořily ženy. Výzkumníci požádali účastníky, aby uvedli počet šálků kávy, které každý den vypili, a typ nápoje, který konzumovali. 22,4 % účastníků nepily kávu vůbec a sloužily jako srovnávací skupina. Zohledněny byly i faktory jako konzumace alkoholu, váha, cukrovka, vysoký krevní tlak a kouření.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomáhá i instantní a bezkofeinová káva

Celá studie trvala 12 let. Kardiovaskulární onemocnění bylo nakonec zjištěno u 9,6 % účastníků, arytmie u 6,7 % a 6,2 % účastníků během studie zemřely. Lidé, kteří pravidelně pili kávu, měli výrazně nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí z jakékoli příčiny než ti, kdo ji nepili. Konzumace kávy (kromě té bez kofeinu) byla také spojena se snížením arytmie.

Konzumace mleté kávy snížila riziko úmrtí o 27 %, bezkofeinová káva o 14 % a instantní o 11 %. Riziko srdečních onemocnění se s mletou kávou snížilo o 20 %, s bezkofeinovou o 6 % a s instantní o 9 %. Káva by tedy měla být považovaná za součást zdravé stravy a není důvod s její konzumací přestávat ani při rozvoji srdečních onemocnění.

Zdroj: https://www.acc.org/About-ACC/Press-Releases/2022/03/23/17/55/Good-News-for-Coffee-Lovers-Daily-Coffee-May-Benefit-the-Heart