Vztahy

„Vždyť mu brzy budou dva roky, měla bys už přestat s kojením,“ poučila mě tchyně ohledně krmení syna

Jsem spokojenou maminkou krásného chlapečka, kterému již brzy budou dva roky. Ty uběhly jako voda a musí říct, že snad na každý den ráda vzpomínám. Neskutečně si to spolu užíváme. A také k sobě máme hodně blízko. I proto, že ho stále ještě kojím. Někomu to může přijít divné, ale mě ne. Vždycky jsem byla přesvědčená, že kojení je to nejlepší, co můžu pro své dítě udělat, a tak jsem se rozhodla kojit ho, dokud to bude možné a dokud to bude pro nás oba správné. Vím, že v mém okolí nikdo takhle dlouho nekojí. Většina mých kamarádek své dítko takzvaně „odstavila“, když mu bylo kolem roku.

Doporučený článek:  „Ráda bych pohlídala vnučku, ale nejde to,“ bezradně krčí rameny stále pracující babička

Když jsem s ním na veřejnosti, třeba na dětském hřišti, často cítím zvědavé, někdy i odsuzující pohledy ostatních. Někteří se na mě dívají, jako bych dělala něco neobvyklého nebo nevhodného. Ale já se snažím tyto pohledy ignorovat. Věřím, že dělám to nejlepší pro svého syna, a to je pro mě nejdůležitější.

Ale největší neshody mám doma, konkrétně se svou tchyní. Ona je zastánce starých zvyků a pravidel a pokaždé, když přijde na návštěvu, nevynechá příležitost mi říci, že bych měla s kojením skončit. „Vždyť mu budou dva roky,“ opakuje často. Ale já se nenechám odradit. Mám svůj názor a nebudu ho měnit jen proto, že se to někomu nelíbí.

Doporučený článek:  Nebojí se jít přes mrtvoly a vždy dosáhnou svého. Přesto mají cholerici co nabídnout

Když si tchyně bere mého syna na chvíli k sobě, snažím se ji přesvědčit, aby mu dala odstříkané mléko, které mu připravím. Nejsem si jistá, jestli to dělá, ale doufám, že ano. Chci pro svého syna to nejlepší a věřím, že kojení je jedním z nejdůležitějších kroků, které mohu pro jeho zdraví udělat. Navíc nejde jenom o tu stravu, ale také o naši intimitu, blízkost a vztah.

I přes tyto neshody a nesouhlas okolí jsem odhodlaná pokračovat ve svém rozhodnutí. Vím, že jako matka musím dělat to, co je nejlepší pro mého syna, a věřím, že kojení je jednou z těchto věcí. Jsem přesvědčená, že než ho ládovat různými doplňky stravy je lepší dát mu během dne jednu nebo více dávek mateřského mléka. Samozřejmě jako doplněk už klasického jídla.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek