Zdraví

Vitamin C je v těle nepostradatelný

Jestli máte nedostatek vitaminu C, poznáte to nejen na své imunitě, ale také se to projeví na kůži nebo v ústech. Nedostatek vitaminu C ale není častou diagnózou, i když je pravda, že spousta lidí nejí ovoce ani zeleninu, které ho obsahují. V minulosti to byl velký problém například mořeplavců, kteří se plavili po dlouhé měsíce a neměli přístup ke kvalitním potravinám. Jakými signály dá tělo najevo, že mu tento vitamin chybí?

Co všechno dokáže vitamin C?

Vitamin C se v našem těle ukládá, konkrétně ve slinivce a játrech. Většina vitaminu se ale vyloučí močí. Podpoříte jím imunitní systém, ale také se podílí na mnoha činnostech v těle. Zpomaluje proces stárnutí pokožky, také reguluje hladinu glukózy v krvi. Zmenšíte riziko nachlazení, ale také mrtvice nebo infarktu. Chrání cévy, poskytuje ochranu také ústům.

Nedostatek vitaminu C nepoznáte hned. Vzniká v těle postupně a nejčastějšími příčinami nedostatku jsou strava, která není zrovna zdravá, ale také poruchy příjmu potravy. Mezi další patří porucha vstřebávání vitaminů nebo nadměrná aktivita, která může vyústit v mnohem větší zdravotní problém. Jak se proti nedostatku vitaminu C tedy chránit? Podstatné je jíst zeleninu a ovoce pravidelně.

Zdroj obrázku: Freepik

Na svém těle poznáte snadno, že není něco v pořádku

Objevit se mohou bolesti kloubů, spavost, také nechuť k jídlu. Hodně vidět to pak bude v ústech, protože budete krvácet z dásní, rychleji se budete unavovat a celkově se zhorší stav nehtů, vlasů a pokožky. K tomu všemu se ale mohou stát i horší věci. Nedostatek vitaminu C může způsobit anémii. Vzniknout může také rakovina.

Dříve nedostatek vitaminu C znamenal kurděje, což byla námořnická nemoc. Dnes je tato nemoc jen velmi zřídka diagnostikována. Mezi příznak kurdějí patří únava nebo slabost. Objevit se mohou také podlitiny nebo modřiny.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/155758, https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-c-deficiency-symptoms, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7400810/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493187/, https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/ss/slideshow-vitamin-c-deficiency