Zdraví, Životní styl

Sprchování může tělu ublížit. Roli hraje teplota vody i počet minut

Jak se ukazuje, záleží na tom, jak dlouho naše sprchování trvá. Příliš dlouhé, ale i krátké sprchy mohou mít negativní vliv na pokožku. Pro mnohé je sprcha nedílnou součástí každodenního života, ale hodně lidí dělá zásadní chybu.

Čas sprchování

Mnoho lidí začíná svůj den sprchou a jiní jí den zase končí. Když se sprchujete ráno, může vám to pomoci probrat se a dobít energii do náročného dne. Večerní sprcha zase může pomoci stimulovat a relaxovat po náročném dni. Avšak bez ohledu na to, kdy se rozhodneme sprchovat, nejdůležitější je, kolik času ve sprše strávíme. Odborníci odhadli čas, který by se měl strávit sprchováním.

Výsledky studií naznačují, že velká část lidí se nekoupe každý den. Toto bylo odvozeno z údajů, kdy 5400 Britů odpovídalo na otázku online průzkumu, jak často se sprchují. Podle lékárníka Abbase Kananiho by měla sprcha trvat 8–10 minut. Tato doba je podle jeho názoru ideální pro dostatečné zvlhčení a umytí pokožky.

Zdroj obrázku: Freepik

Různé názory

Tento odborník dodal, že koupel s příliš horkou vodou po dlouhý čas vysušuje pokožku, zatímco sprcha méně než 5 minut nemusí být dostatečně dlouhá pro důkladné umytí těla. V důsledku toho mohou vznikat bakteriální nebo plísňové infekce. Kromě toho lékárník upozorňuje na důkladné umytí každé části těla a nevynechávání míst, jako je pupek a kůže za ušima.

Dermatologové se zase odvolávají na teplotu. Podle jejich názoru může příliš horká voda vést k poškození pokožky. Když vám začne červenat pokožka a dráždit vás, je to znamení, že je čas na změnu rutiny a měli byste se koupat v mírně chladnější vodě. To vše proto, aby nedošlo k porušení přirozené ochranné bariéry na pokožce. Studená sprcha může zase pomoci bojovat proti stresu, zlepšit krevní oběh a stimulovat tělo.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/shower-time