Zdraví

Smog nenápadně pronikne plícemi až do celého těla. Rakovina není jediným následkem

Kvůli znečištěnému ovzduší ročně zemře několik desítek tisíc lidí. Jedná se o různé choroby, které zatěžují především plíce a ztěžují lidem dýchání. Denně jsou lidé bydlící poblíž továren vystaveni smogu, který není zdravý hlavně pro děti a seniory. Ti mají potíže s dýcháním i tehdy, pokud žijí v čistém ovzduší.

Smog může zkrátit váš život klidně o rok

Látky, které se vyskytují v ovzduší, mohou mít velký vliv na vaše celkové zdraví. Smog a další znečišťující látky mohou zkrátit lidem život až o jeden celý rok. Přispívají k vyššímu riziku rakoviny a dalších zdravotních komplikací, které mohou skončit smrtí. Prozradíme, proč je smog tolik nebezpečný a jak se mu co nejvíce vyhýbat.

Smog patří mezi největší hrozby hlavně kvůli tomu, že není vidět. Nebezpečné látky nevidíme, můžeme je pouze čichat, a tím se dostanou do plic a dále do našeho těla, kde mohou nadělat velkou paseku. Benzopyren je složka, která je karcinogenní, ale pokud tuto látku vdechnete, nepoznáte to ihned. Benzoypren se v těle hromadí a přispívá k tomu, že se objeví jiné nemoci, než vypukne samotná rakovina.

Zdroj obrázku: Freepik

Děti, které vdechují smog, se mohou pomaleji vyvíjet

Hlavním problémem je ale vdechování smogu u malých dětí. Tam se mohou problémy ukázat mnohem rychleji. Může se zpomalit jejich vývoj, mohou špatně mluvit, objeví se problémy s dýcháním. Znečištěný vzduch není vhodný ani pro těhotné nebo kojící ženy, které mohou být ohrožené různými chorobami. Může se objevit neplodnost, deprese, stavy úzkosti nebo náhlé změny na mozku.

Smog ale nejvíce ovlivňuje dýchací systém lidí. Právě skrze něj se škodlivé látky dostanou do těla a ohrožují nejvíce právě plíce. Lidé mohou trpět vyšším výskytem alergií nebo astmatu, který se projeví podrážděním, rýmou, objeví se vyrážka nebo nepříjemné slzení, kterého se nejde zbavit. Pokud tak máte možnost vyjet na čerstvý vzduch na hory, využijte toho. Budete zdravější a nebudou vám hrozit zdravotní problémy.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8583367/
https://www.sparetheair.com/health.cfm