Móda, Rady a tipy

Při dodržení několika pravidel lze boty vyprat v pračce

Ne každá obuv se může dát do pračky, aby se vyčistila. Kvalitní boty musíte vyčistit ručně, proto se vyplatí znát triky, kterými si to usnadníte. I v případě, že budete boty klasicky prát, je ale nutné myslet na zásady, které musíte dodržovat. Jedině tak vám obuv vydrží po několik sezon stejně pěkná a hlavně funkční. Jak správně vyprat boty v pračce?

Jaké boty mohou do pračky?

Boty se mohou v pračce snadno poškodit nebo deformovat a na svou nohu už je nikdy neobujete. Proto myslete na to, jak je vyprat správně, aby vám dlouho sloužily. Dávejte si pozor hlavně na materiály, ze kterých jsou vyrobeny. Kožená, semišová nebo funkční obuv by do pračky vůbec neměla přijít. Pokud se přesto rozhodnete je vyprat, dbejte na pravidla.

Před praním musíte z obuvi vyndat tkaničky a také vložky, na které se často zapomíná. Písek a hrubé nečistoty očistěte v ruce. Jestli máte speciální sáček na obuv, použijte ho. Můžete zkusit také boty zabalit do ručníku nebo deky. Nikdy boty neperte na vysokou teplotu, i když je máte hodně špinavé. Zapněte program na jemné praní, nastavte pouze 400 otáček a maximální teplotu 30 stupňů.

Zdroj obrázku: Freepik

Nikdy boty nesušte na slunci

Při praní bot nepoužívejte prostředky, které mohou být agresivní a boty poškodit. Stačí použít malé množství prášku, pomoci si pak můžete i domácími prostředky. Důležitým bodem je sušení. Nikdy obuv nenechávejte schnout na přímém slunci, protože se může deformovat. Nejlépe uděláte, když dovnitř obuvi vložíte papírové utěrky nebo staré noviny. Tím je narovnáte a budou schnout rovnoměrně.

Dejte je pak na stinné místo, kde bude pokojová teplota. Nevhodné jsou domácí radiátory. Papíry nebo noviny pak musíte často měnit, aby obuv nebyla uvnitř vlhká. Nakonec suché boty impregnujte, abyste zabránili rychlému opětovnému znečištění, a můžete vyrazit do města.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-wash-shoes-in-washing-machine/