Nezařazené

Před spuštěním topné sezony je vhodné vyčistit radiátory

Jakkoliv je podzim krásné roční období, s jeho příchodem se objevují také první mrazy. I uvnitř domů a bytů je stále chladněji. Vytahujeme tedy teplé deky, vaříme horké čaje… A zapínáme radiátory. Jenže po dlouhém období stagnace nejsou zrovna v nejlepší formě. Je tedy vhodné je nejdříve pořádně vyčistit.

Usazené nečistoty se zvíří

Když se radiátory začnou zahřívat, všechny nečistoty na nich usazené se vznesou do vzduchu a dráždí naši kůži i nosní sliznice. U mnoha lidí způsobují různé alergie, dráždivý kašel, škrábání v krku a bolest hlavy. Než se pustíte do čištění, stojí za to pořídit si pár užitečných zařízení, která vám úklid usnadní. Obyčejný hadřík nebo houbička se totiž často nedostanou na těžko přístupná místa.

Existují speciální kartáče na radiátory, které se díky svému tvaru dostanou do každé mezery a do prostoru mezi žebry. Měkký povlak dokonale zachytí nečistoty a prach. Při čištění nezapomínejte ani na kachlová kamna, pokud je máte. Užitečná je v takovém případě rukavice, která přitahuje prach a absorbuje ho. Umožní vám snadno vyčistit ploché povrchy i trubky a kohoutky.

Zdroj obrázku: Freepik

Použijte správný mycí prostředek

Neméně důležitý je i správný mycí prostředek. Prach na kamnech a radiátorech může být obtížné odstranit, pokud je v místnosti stálá vlhkost. Vyplatí se koupit jednak kvalitní univerzální čistič, ale i odmašťovací přípravek. Jako bonus s těmito dvěma prostředky efektivně vyčistíte jakýkoliv kuchyňský vařič.

Podzim je také ideální dobou ke koupi zvlhčovače vzduchu. Vlivem tepla vycházejícího z topných zařízení se totiž vlhkost ze vzduchu vytrácí, což ztěžuje dýchání a navíc neprospívá ani naší pokožce – způsobuje její suchost a pnutí. Kvůli suchému vzduchu se u členů domácnosti může objevit kašel, porucha koncentrace nebo porucha spánku. Na trhu najdete nepřeberné množství přístrojů, ze kterých si jistě vyberete ten pravý.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/dry-air, https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/dust-allergies/, https://rotarad.com/blogs/news/the-importance-of-cleaning-your-radiators, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29848863/