Stravování, Zdraví

Pravidelné pití kávy předejde zákeřnému onemocnění. Její účinky na tělo nepřestávají vědce fascinovat

Je každodenní pití kávy zdravé? Vědci z lékařské fakulty Univerzity Johnse Hopkinse ve Spojených státech mají jasno. Známý a oblíbený nápoj má mimořádně příznivé vlastnosti na lidský organismus a lidé, kteří ho pravidelně popíjejí, mají menší pravděpodobnost, že budou trpět akutním selháním ledvin.

Káva má mnoho zdravotních benefitů

Mnozí lidé oceňují jedinečné aroma a chuť kávy natolik, že si bez ní nedovedou představit začátek dne. Vyplatí se ale pít kávu i z jiných než požitkářských důvodů? O blahodárných vlastnostech kávy se mluví již dlouho a nejnovější výzkum amerických vědců jen potvrzuje, že by nikdy neměla chybět v každodenním jídelníčku lidí, kterým záleží na zdraví.

Káva díky přítomnosti kofeinu působí na organismus povzbudivě. Proto máme po jejím vypití více energie a motivace k činnosti a můžeme se snadněji soustředit. Pod jejím vlivem nám rovněž mírně stoupne tlak, zrychlí se tep a tělo se více okysličuje. Byl prokázán také příznivý vliv na trávení a metabolismus. Zároveň pití kávy přispívá ke snížení rizika akutního selhání ledvin, pomáhá předcházet chronickým onemocněním a onemocnění jater.

Zdroj obrázku: Freepik

Výzkum probíhal 24 let

Stačí vypít alespoň jeden šálek černé kávy denně, i když samozřejmě více kávy výsledky jen zintenzivní. Ve studii sledovali vědci 14 000 lidí s průměrným věkem 54 let, a to po dobu 24 let. Ukázalo se, že více než tisíci a půl těchto lidí bylo diagnostikováno akutní selhání ledvin. Tím bylo vypozorováno, že konzumenti kávy měli o 11 až 15 % nižší pravděpodobnost rozvoje tohoto onemocnění.

Je zajímavé, že výsledky výzkumu také potvrdily, že na množství zkonzumované kávy záleží. Lidé, kteří pili dva až tři šálky kávy denně, měli nejnižší riziko rozvoje selhání ledvin. Bylo to až o 23 % méně než u lidí, kteří kávu nepili. Podle vědců kofein s jinými biologicky aktivními sloučeninami zlepšuje hospodaření s kyslíkem v ledvinách.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/2-3-cups-of-coffee-a-day-may-reduce-kidney-injury-risk-by-23