Domov, Rady a tipy

Pravidelné čištění zbaví matraci roztočů a bakterií

Matrace, kterou den co den používáme, dostává pořádně zabrat. Navíc je postupem času plná špíny, roztočů a dalších nečistot. Roztoči nám ale ztěžují dýchaní, bude se nám hůře spát, a objevit se mohou dokonce alergie. Výjimkou není ani astma nebo další chronická respirační onemocnění.

Pravidelným čištěním matrace odstraníte nečistoty

Nemusíte kupovat drahé prostředky, abyste matraci vyčistili. Budou vám stačit domácí suroviny, které najdete doma v kuchyni. Ukážeme vám jednoduché způsoby, kterými docílíte čisté matrace, na které bude radost odpočívat a spát. I když roztoči, bakterie a nečistoty nejsou vidět, rozhodně jsou pro lidské tělo nebezpečné. Když na matraci spíme, vdechujeme je a kontaminujeme si plíce. To je jeden z hlavních důvodů, proč matraci čistit.

Dalším je estetický problém. Několik měsíců nečištěná matrace může páchnout a zápachu bude obtížné se zbavit. Špiní se i přesto, že matraci máte pod prostěradlem. Pokud se na matraci chcete dobře vyspat, je nutné se o ni starat. A my poradíme, jak na to. Na čištění matrace budete potřebovat vysavač, 200 g jedlé sody, olej z čajovníku, kyselinu citronovou, velkou houbu, mísu teplé vody a suchý hadřík.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyčistit matraci krok za krokem?

Matraci nejdříve důkladně vysajte. Můžete ji provětrat i venku, pokud se rozhodnete vyčistit ji v létě. Pomocí houby, kterou namočte ve vodě, opatrně posbírejte prach z povrchu matrace. Nakonec ji posypte jedlou sodou, která absorbuje roztoče a bakterie. Nechte působit půl hodiny a opět houbu namočte do vody a sbírejte nečistoty. Jestli máte na matraci skvrny, snadno je odstraníte kyselinou citronovou. Poté můžete vyzkoušet vyčistit houbou a teplou vodou.

Poslední krok je dezinfekce matrace, která se provádí pomocí čajového oleje, který matraci také provoní. Jestli máte matraci na některých místech vlhkou, použijte suchý hadřík, který ji absorbuje. Matraci nechte uschnout a můžete na ní znovu spát. Matraci je dobré čistit každé dva měsíce. Klidně i častěji, pokud uvidíte, že je to potřeba.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/mattress-information/how-to-clean-a-mattress, https://www.nationwidechildrens.org/conditions/allergy-to-dust-mites, https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-dirty-mattress-hazards, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22584653/, https://www.familyhandyman.com/project/how-to-disinfect-a-mattress/