Rady a tipy

Okurky můžeme pěstovat i na balkoně

Nedostatek místa na zahradě nebo úplná absence pozemku nemusí nutně znamenat, že jsme odsouzeni kupovat zeleninu pouze na blízkém trhu. Okurky můžete úspěšně pěstovat i na balkoně, ale musíte počítat s tím, že je třeba splnit určité podmínky. Při pomyšlení na křupavé okurky to však nebude velká oběť.

Pěstování okurek od nuly

K pěstování okurek lze přistupovat různými způsoby. S výsevem okurek je vhodné začít již v polovině dubna. První fází je založení sazenic okurek, které se vysévají do obalů nebo květináčů. V této podobě by však neměly být hned vystaveny na balkoně. V bytě musí být několik týdnů. Postupně je začněte otužovat a v teplejších dnech je přesuňte na balkon.

Přemístění okurek ven se může uskutečnit až v druhé polovině května. Tím se zajistí, že mladé rostliny nebudou vystaveny mrazu. Nízké teploty pro ně mohou být smrtelné. Je možné vysévat okurky rovnou do květináče bez přípravy sazenic, ale v takovém případě se plodnost o měsíc opozdí.

Zdroj obrázku: Freepik

Stojan na okurky

Je důležité si uvědomit, že tato zelenina miluje slunce. Majitelé balkonů orientovaných na jih, východ a západ se proto mohou těšit na úspěšné pěstování okurek. Je však třeba mít na paměti, že na jižně orientovaných stanovištích mohou mít okurky v létě příliš mnoho slunce. Pak je dobré poskytnout jim stín. Okurky potřebují úrodnou půdu bohatou na humus. Banánové slupky můžete použít také jako přírodní hnojivo pro okurky.

Květináče by měly být dostatečně velké. Na jednu rostlinu se doporučuje nejméně 10 litrů zeminy. Podpěry jsou pro okurky vynikajícím řešením, protože usnadňují jejich správný vývoj. Někdy může být zajímavým dekorativním prvkem jen balkonové zábradlí nebo použití speciální mříže. Chcete-li okurkám poskytnout ještě větší oporu, můžete výhonky opatrně přivázat provázkem k pomocné opoře. Ujistěte se, že okurky mají dostatek vody, jinak by plody mohly zhořknout.

Zdroj: https://www.gardenguides.com/12518768-how-to-grow-cucumbers-on-a-balcony.html