Zdraví, Životní styl

Nejhorší věc, kterou lze před spaním udělat: i přes hrozivé následky s ní přestane málokdo

V dnešní době si mnozí z nás neumí představit jít spát bez telefonu u hlavy. Často sledujeme sociální sítě až do okamžiku, než se naše víčka začnou sama zavírat. Je dobře známo, že tento zvyk neslouží zdraví, ale může negativně ovlivnit víc než náš zrak. Vědci varují, že kontakt s umělým modrým světlem před spaním může zvýšit riziko rakoviny.

Studie španělských vědců

Používání telefonu nebo počítače před spaním není dobrý nápad nejen kvůli namáhání zraku nebo deregulaci cirkadiánního rytmu. Nový výzkum španělských a amerických výzkumníků z Barcelonského institutu pro globální zdraví a Americké rakovinové společnosti ukazuje souvislost mezi používáním zařízení s modrým světlem a zvýšeným rizikem rakoviny.

Světlo vyzařované obrazovkami chytrých telefonů a počítačů může přispět k tvorbě buněk rakoviny prostaty, štítné žlázy a plic. Trpí navíc nejen zrak, ale i psychika, neboť kvůli nadměrné intenzitě z elektronických zařízení účinně deregulujeme svůj cirkadiánní rytmus.

Zdroj obrázku: Freepik

Poruchy spánku

Kvůli používání telefonu před spaním narušujeme produkci melatoninu a v důsledku toho začínáme mít problémy s usínáním, což zase přináší podrážděnost, snížení nálady, a dokonce poruchy srdečního rytmu. Proto odborníci varují před používáním telefonů nebo sledováním televizoru před spaním.

Telefon nebo televizi bychom měli přestat sledovat minimálně hodinu před spaním. Náš organismus je potom narušován modrým světlem a to následně narušuje i kvalitu našeho spánku. Nejintenzivněji jsou modrým světlem ovlivněny děti. Každodenní dlouhodobé sledování televizoru může způsobit poruchy se spánkem, noční děsy, noční můry a časté buzení. Pokud má tedy vaše dítě poruchy se spánkem, zkuste se zaměřit na tento faktor.

Zdroj: https://www.sclhealth.org/blog/2019/09/why-it-is-time-to-ditch-the-phone-before-bed/